„Szlakiem piotrkowskich miejsc związanych z parlamentaryzmem polskim oraz Trybunałami Koronnymi”
Uczniowie naszego gimnazjum w dniach 7 i 28 października 2016 roku wzięli udziału w ogólnopolskim programie grantowanym „Patriotyzm jutra 2016” realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zajęcia w ramach tego projekty zostały zrealizowane w formie: wycieczki po Piotrkowie Trybunalskim – szlakiem piotrkowskich miejsc związanych z parlamentaryzmem polskim i Trybunałami Koronnymi oraz wykładu i spotkania z rekonstruktorem doby szlacheckiej - prezentacja strojów i obyczajów. Głównym celem projektu jest zapoznanie z zasadami funkcjonowania demokracji parlamentarnej, kształtowanie i promowanie postaw patriotycznych, wdrażanie na przykładzie demokracji parlamentarnej do poszanowania odmiennych poglądów i zachęcanie do świadomego i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Problematyka projektu dotyczyła jednego z najistotniejszych ogniw dziedzictwa historycznego Rzeczpospolitej Obojga Narodów i demokracji szlacheckiej.


30 września 2016r. uczniowie klas pierwszych pojechali na wycieczkę integracyjną. W OSiR "Góra Kamieńsk" uczniowie zjeżdżali torem saneczkowym, wjechali wyciągiem na górę i podziwiali panoramę okolicy, potem piekli kiełbaski w ognisku. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i miło spędzali czas. A na dodatek pogoda dopisała, świeciło słońce i było bardzo ciepło. Wycieczkę zorganizowali wychowawcy klas pierwszych.

13 października 2016 roku uczniowie naszego gimnazjum po raz 16. wraz z opiekunami wyjechali do Częstochowy reprezentując szkołę w XVI Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę.
Tegoroczna pilelgrzymka odbyła się pod hasłem „Jan Paweł II – Bądźcie Świadkami Miłosierdzia”. W czasie mszy wystawiono ok. 370 szkolnych pocztów sztandarowych. Pielgrzymom towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II. W homilii biskup radomski Henryk Tomasik, krajowy duszpasterz Rodziny Szkół im. Jana Pawła II, przypomniał wezwanie polskiego papieża, aby szczególnym wyznaniem wiary było miłosierdzie.
W czasie pielgrzymki odczytano Akt Zawierzenia Matce Bożej, list uczestników spotkania do Ojca św. Franciszka,.
Oprawę muzyczną przygotowali uczniowie progimnazjum im. Jana Pawła II w Wilnie. Organizatorzy pielgrzymki zadeklarowali przekazanie pomocy finansowej dla hospicjum dziecięcego na Podkarpaciu, a także dla rodziny repatriantów z Kazachstanu.

Dnia 8 listopada 2016r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy odbyło się uroczyste otwarcie nowo utworzonej ekopracowni współfinansowanej ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Na uroczystość przybyli: zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Łodzi Andrzej Czapla, ks. proboszcz Wiesław Płomiński, sekretarz gminy Rozprza – Bożena Nagrodzka oraz skarbnik gminy – Bogdan Górecki. Przybyłych gości oraz całą społeczność szkolną przywitał dyrektor gimnazjum Bernard Matyszewski. Następnie wszyscy obejrzeli teatrzyk kukiełkowy, który był elementem projektu edukacyjnego klasy IIId. Spektakl
pt. ,, Historia pewnej planety” uświadomił zgromadzonym, jaki wpływ na otaczający nas świat ma każde ludzkie działanie. Przedstawienie wzbogacone było zdjęciami przedstawiającymi różnego typu klęski żywiołowe, a wykonane przez uczniów kukiełki udowadniały, że główną przyczyną tych tragedii jest nierozsądne i bezmyślne działanie człowieka. Następnie goście obejrzeli wystawę pod hasłem ,, Nowe życie odpadów”, po czym nastąpiło uroczyste otwarcie nowej pracowni. O idei i głównych założeniach ekopracowni opowiedziała nauczycielka biologii, opiekun pracowni- pani Anita Kabzińska. Podczas zwiedzania przybyli goście mogli obejrzeć zakupione pomoce ,wysłuchać przygotowanych przez uczniów mini wykładów, obserwować przeprowadzane doświadczenia, samodzielnie przygotować mikroskopy i obejrzeć różnego typu preparaty. Na koniec słodki poczęstunek – pyszny tort z logo Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.


W Szydłowie odbył się już XII Przegląd Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej. Uczennica naszego gimnazjum Oktawia Juszczyk z klasy IC 11.11.2016 otrzymała o jury wyróżnienie za zaśpiewanie piosenki "Rozkwitają pąki białych róż". Udział w przeglądzie brały również Marta Szulc z klasy I B i Wiktoria Pielużek z klasy I A. Uczennice przygotował nauczyciel muzyki Dariusz Głowacki.

Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawla II w Rozprzy uczestniczyli w projekcie „Piotrków Trybunalski – kolebka polskiej demokracji” realizowanego w ramach programu grantowego „Patriotyzm Jutra 2016”.
Jednym z etapów projektu był konkurs plastyczny zorganizowany przez Piotrkowskie Bractwo Akademickie im. Zygmunta I Starego. Głownym celem konkursu było podnoszenie świadomości młodzieży na temat dziejów polskiego parlamentaryzmu oraz roli w nim Piotrkowa Trybunalskiego. Warunkiem przystąpienia do konkursu było przygotowanie plakatu z hasłem promującym oraz propozycją graficzną. 20 uczniów naszego gimnazjum przystąpiło do konkursu.
II miejsce zdobyła uczennica klasy III A – Natalia Wachnik, a uczennica klasy III B – Wiktoria Wośko zdobyła wyróżnienie.

Renata Nowicka i Andrzej Jurczyński , znani krakowscy aktorzy m. in. ze „Spotkań z balladą” wystąpili w Gimnazjum w Rozprzy z programem słowno-muzycznym „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie… czyli Mickiewicz – moje życie”. Spektakl oprawiony muzyką Fryderyka Chopina i Marii Szymanowskiej. Aktorzy przedstawili życie i twórczość Adama Mickiewicza wykorzystując obszerne fragmenty II części „Dziadów”. Ciekawie skonstruowany scenariusz, wartka akcja oraz świetna gra aktorów sprawiły, że uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli spektakl i zapamiętali wiele faktów z życie Adama Mickiewicza.

Dnia 15 i 16 listopada młodzież z klas trzecich udała się na wycieczkę do Warszawy. Wiele się wydarzyło w ciągu tych dwóch dni. Zwiedziliśmy Starówkę, Grób Nieznanego Żołnierza – widzieliśmy zmianę warty. Zwiedziliśmy Zamek Królweski i Pałac na wodzie. Byliśmy z wizytą w Sejmie i Senacie. Wielu niezapomnianych wrażen dostarczyło nam zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego, a wizytę w teatrze Roma i speklakl ,, Mamma Mia” będziemy długo wspominać.

„Hej kolęda, kolęda”. Pod takim hasłem odbyła się w naszym gimnazjum 20 grudnia druga edycja Konkursu Kolęd i Pastorałek . Wykonawcy, oceniani w dwóch kategoriach: zespoły klasowe i soliści, zaprezentowali swoje utwory na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Były odpowiednio dobrane stroje, rekwizyty, własny akompaniament muzyczny, a nawet układy taneczne. Jury miało niełatwe zadanie, bo mogły być nagrodzone tylko trzy zespoły i trzy solistki. Oto nagrodzeni w kategorii zespoły klasowe:
I miejsce – klasa Ic
II miejsce – klasa IIIb
III miejsce – klasa Id
Serca publiczności podbił występ klasy IIIe, która wykonała układ taneczny do piosenki „Jingle Bells”. W kategorii solistów jury przyznało:
I miejsce – Marta Szulc z klasy Ib
II miejsce – Wiktoria Pielużek z klasy Ia
III miejsce -Amelia Majchrzak z klasy Ie.
Dla wszystkich wykonawców były pamiątkowe upominki. Szczególne podziękowania otrzymała pani Izabela Kwaśniak – Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy, która wraz z innymi członkami jury oceniała występy gimnazjalistów.

Kolędą „Przybieżeli do Betlejem” rozpoczął się dnia 6 stycznia w naszym gimnazjum Koncert Noworoczny, którego organizatorami byli pan Janusz Jędrzejczyk Wójt Gminy Rozprza i pan Bernard Matyszewski Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy. W koncercie wystąpili uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim.
Usłyszeliśmy kolędy w wykonaniu chóru pod dyrekcją pana Macieja Salskiego, a także zespołów kameralnych przygotowanych przez pana Mirosława Drożdżowskiego, pana Henryka Dłubaka i panią Małgorzatę Gołaszewską. Wystąpiła również Orkiestra Smyczkowa pod kierunkiem pani Ewy Izydorczyk Grzelak. Prawdziwą niespodzianką był występ tenora pana Radosława Blonki absolwenta Gdańskiej Akademii Muzycznej. Koncert poprowadził pan Daniel Baranowski Dyrektor PSM I i II ST. W Piotrkowie Tryb. Miło nam było zobaczyć pośród młodych muzyków, uczniów naszej szkoły: Martę Szulc, Gabrielę Wojtaszek oraz Mateusza Łuszczyńskiego. Publiczność dopisała i chętnie włączyła się do wspólnego kolędowania. Koncert bardzo się podobał i nie obyło się bez bisów. Duże wrażenie i to nie tylko na najmłodszej części publiczności, zrobiło wykonanie utworu z filmu „Kraina lodu”.
Był to pierwszy występ tych wykonawców w naszej szkole, ale mamy nadzieję, że nie ostatni. Z niecierpliwością czekamy na następny koncert.

Dnia 06. lutego 2017 r. uczniowie klasy II c wzięli udział w warsztatach kulinarnych prowadzonych przez p. Jakuba Wolskiego uczestnika programu telewizyjnego „Hell ̓s Kitchen”. Uczniowie przygotowali pyszną pizzę ze swoimi ulubionymi dodatkami, pogłębili swoją wiedzę na temat zdrowej i bogatej w składniki odżywczej diety. Warsztaty kulinarne bardzo spodobały się uczniom, były wyjątkową okazją do połączenia dobrej zabawy z nauką.

IX POWIATOWY KONKURS
Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO
W ostatnią sobotę, 18 lutego 2017r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy przeprowadzona została kolejna, coroczna edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego i Niemieckiego organizowanego już po raz dziewiąty przez Aleksandrę Huryk - nauczyciela języka angielskiego i Blankę Zarembę - nauczyciela języka niemieckiego. Już czwarty rok patronat nad konkursem sprawuje Starostwo Powiatowe, które jest głównym sponsorem nagród dla zwycięzców.
Głównym celem organizatorów jest propagowanie języków obcych wśród młodzieży gimnazjalnej. Konkurs od lat jest chętnie wykorzystywany przez nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego jako instrument motywujący uczniów do rozwijania sprawności językowych oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Pozwala również odkrywać uzdolnienia i talenty językowe uczniów.
60-cio minutowy test pisemny sprawdza dotychczasowe umiejętności w zakresie rozumienia tekstu czytanego, reagowania językowego, jak również znajomości struktur leksykalno – gramatycznych. Spotkanie tak licznej grupy uczniów i nauczycieli języków obcych to również doskonały sposób
na integrację środowiska szkolnego w naszym powiecie.
Do konkursu zgłosiło się aż 13 szkół gimnazjalnych powiatu piotrkowskiego z: Rozprzy, Czarnocina, Dąbrowy nad Czarną, Gomulina, Gorzkowic, Moszczenicy, Niechcic, Przygłowa, Srocka, Sulejowa, Tomawy, Woli Krzysztoporskiej i Wolborza. 85 uczniów rozwiązywało testy gramatyczno-leksykalne na dwóch poziomach.
Po części konkursowej uczniowie udali się na poczęstunek i zwiedzanie obiektu szkoły, natomiast przybyli opiekunowie (nauczyciele języków obcych) sprawdzili prace.

Najlepsi w konkursie okazali się
z języka angielskiego na poziomie klas pierwszych:
I miejsce – Kacper Janiec, Przygłów; II miejsce – Kinga Cecotka, Rozprza; III miejsce – Albert Piekarski, Wolbórz; IV miejsce – Oliwia Stasiak, Gorzkowice;
V miejsce – Natalia Grzejszczak, Gorzkowice

z języka angielskiego na poziomie klas drugich:
I miejsce – Milena Janczak, Moszczenica; II miejsce – Martyna Kręzel, Srock; III miejsce – Kacper Utz, Moszczenica; IV miejsce – Julia Stawicka, Wola Krzysztoporska; V miejsce – Paulina Cłapa, Wolbórz

z języka niemieckiego na poziomie klas pierwszych:
I miejsce – Natalia Łuczyńska, Gomulin; II miejsce – Julia Kula, Wolbórz; III miejsce – Dawid Broszkowski, Tomawa; IV miejsce – Zuzanna Mazerant, Gomulin; V miejsce – Mateusz Ciołkowski, Tomawa

z języka niemieckiego na poziomie klas drugich:
I miejsce – Aleksandra Jaroniek, Czarnocin; II miejsce – Lena Kuchta, Czarnocin; III miejsce – Wiktoria Nowakowska, Tomawa; IV miejsce – Mikołaj Herman, Tomawa; V miejsce – Jakub Mastalerz, Przygłów

W/w uczniowie otrzymali wartościowe nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz przez Radę Rodziców w postaci słowników, podręczników do gramatyki, repetytoriów, readersów i kursów językowych na CD. Ponadto każdy uczestnik konkursu oraz przybyli opiekunowie dostali pamiątkowe dyplomy.
Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Zapowiedziano kolejną, jubileuszową edycję w roku 2018.

W Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy odbyła się kolejna akcja pomocy dla podopiecznych z Piotrkowskiego Schroniska dla Zwierząt . Uczniowie zgromadzili łącznie 232,6 kg karmy dla zwierząt. Najwięcej, bo aż 82 kg zakupiła klasa IIIa, drugie miejsce zajęła klasa IIa, a trzecie miejsce klasa IIc. Akcję na terenie szkoły przeprowadzili członkowie Szkolnego Koła Ekologicznego pod opieką pani Anity Kabzińskiej.

Dnia 21 marca br. uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy po raz kolejny świętowali nadejście wiosny. W tym roku tematem przewodnim były „Ulubione kierunki turystyczne Polaków”. Klasy przygotowały prezentacje przybliżające atrakcje turystyczne oraz kulturę krajów wybieranych przez polskich turystów. Mogliśmy zobaczyć, co Polaków zachwyca m.in. w Hiszpanii, Francji, Włoszech, Chorwacji, Grecji, Bułgarii, Rumunii, a także w Japonii czy Tajlandii. Mogliśmy zobaczyć tradycyjne tańce, stroje, oraz dyscypliny sportowe, usłyszeliśmy piosenki w języku francuskim i hiszpańskim, skosztowaliśmy tradycyjnych potraw z regionu śródziemnomorskiego, Bałkanów oraz Azji.
W tym roku to młodzież wybierała najlepszych. Pierwsze miejsce zajęła klasy Ia, która zaprezentowała Hiszpanię, miejsce drugie przypadło klasie IIId prezentującej Włochy, natomiast miejsce trzecie zajęła klasa IIc, która przedstawiła Japonię. Ponadto cała społeczność szkolna przyznała nagrodę publiczności, którą otrzymała klasa Ia.

Dnia 28 marca 2017 roku w Gimnazjum im. S. Małachowskiego w Moszczenicy odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Języka Angielskiego. Konkurs przeprowadzony został w języku angielskim i był adresowany do uczniów II i III klas gimnazjów.
W konkursie wzięło udział 8 szkół z Gorzkowic, Moszczenicy, Rozprzy, Srocka, Wodzina, Woli Krzysztoporskiej i dwóch gimnazjów z Piotrkowa Trybunalskiego (Nr 2 oraz Nr 5) – w sumie 32 uczniów. Uczestnikami konkursu z naszego gimnazjum byli: Dawid Leśniewski i Michał Osuch z klasy IIC oraz Kornel Fugat z klasy IIID i Bartosz Olczyk z klasy IIIB. Test obejmował zadania zamknięte i otwarte, parafrazowanie oraz tłumaczenie fragmentów zdań oraz uzupełnianie tekstu właściwymi wyrazami. Sprawdzał ogólne umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Cieszymy się, że dwóch naszych uczniów, tj. Kornel Fugat i Bartosz Olczyk otrzymali wyróżnienia w kategorii klas trzecich. Uczniowie ci otrzymali nagrody ufundowane przez sponsora konkursu – firmę Kaufland. Opiekunem uczniów na konkursie była Aleksandra Huryk, nauczyciel języka angielskiego.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej to polskie święto obchodzone co roku 13 kwietnia, zostało ono uchwalone przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w celu oddania hołdu ofiarom zbrodni katyńskiej. 
W naszym gimnazjum uczczono pamięć zamordowanych ofiar 11 kwietnia 2017 r.
Pracownik oddziałowego biura edukacyjnego IPN w Łodzi - p. Artur Ossowski wygłosił wykład nt. zbrodni katyńskiej, przygotował prezentację - zdjęcia dokumentujące te tragiczne wydarzenia . Po prelekcji złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem przy Katyńskim Dębie Pamięci, upamiętniającym zamordowanego w Twerze w 1940 r. Jana Kardasa.
Wspólnie z dyrekcją , nauczycielami i uczniami gimnazjum hołd ofiarom zbrodni katyńskiej złożyli zaproszeni goście - Artur Cubała – zastępca wójta Gminy Rozprza, Bogdan Górecki – skarbnik gminy, ks. Prałat Wiesław Płomiński – proboszcz parafii Rozprza oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Światowy Dzień Poezji w naszym gimnazjum
Ziemia – planeta ludzi to tytuł poetyckiego przedstawienia, które odbyło się w naszej szkole 25 kwietnia. Posługując się słowami poetów poruszyliśmy tematy ważne dla współczesnego świata, takie jak: potrzeba miłości i realizowania własnych marzeń, problem samotności i niezrozumienia w najbliższym otoczeniu, nie dostrzeganiu przez człowieka żyjącego w ciągłym pośpiechu, piękna otaczającego nas świata. W przedstawieniu wykorzystano utwory Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wisławy Szymborskiej, ks. Jana Twardowskiego i innych poetów. Wierszom towarzyszyła muzyka koreańskiego kompozytora Yirumy. Usłyszeliśmy także piosenki: Człowieczy los (A. German), Och, życie, kocham cię nad życie ( E. Geppert), Na strunach szyn (M. Bajor), „Gdzie nam się śpieszy” (J. Kofta) oraz Modlitwę (B. Okudżawa). Po spektaklu zostały ogłoszone wyniki konkursów: literackiego „Anioły są wśród nas” i plastycznego „Zakładka z wyobraźnią” zorganizowanych przez p. Annę Sidoruk w ramach realizacji NarodowegoProgramu Rozwoju Czytelnictwa. Wręczono nagrody książkowe i dyplomy. 
Wieczorem spektakl obejrzeli rodzice i inni zaproszeni goście z naszej gminy. Na początku spotkania Bartłomiej Kabziński – laureat konkursu literackiego, zdobywca tytułu Mistrz Emocji Słowem Malowanych, przeczytał swój wiersz Rozbitek. Usłyszeliśmy również VI Sonatę na wiolonczelę Bernadetta Marcellego i utwór z filmu Śniadanie u Tiffaniego wykonane przez Martę Szulc uczennicę Szkoły Muzycznej II stopnia w Piotrkowie Tryb. Na zakończenie wszyscy otrzymali karnety z wybranym wierszem.

W dniu 27.04.2017 r. w naszym gimnazjum obchodziliśmy światowy Dzień Zdrowia, którego hasłem było „Depresja – porozmawiajmy o niej”. Uroczystości rozpoczęliśmy od złożenia życzeń zaproszonym gościom: pani psycholog – Agnieszce Dryzek i pani pielęgniarce szkolnej – Teresie Kucharczyk. Następnie miała miejsce prelekcja pani psycholog, która po zbudowaniu kontaktu z młodzieżą szkolną, wspólnie wypracowała listę przyczyn, objawów i sposobów radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Młodzież aktywnie uczestniczyła w tym spotkaniu. 
W drugiej części obchodów miał miejsce szkolny Konkurs pt. „Kocham Cię Zdrowie”, w którym dwie drużyny rywalizowały ze sobą, biorąc udział w konkurencjach tj. Kalambury, Ukryte słowa, Trudne słowa, Literackie Licytacje, Wybuchowe Urodziny, Szalona Kostka. 
W rolę prowadzącego wcielił się Bartłomiej Kabziński. Rywalizujące drużyny to:
Piątkowicze w składzie: Monika Misztela, Ada Masłowska, Kamil Wojciechowski, Patrycja Sośniak, Kornel Fugat, Bartosz Olczyk, Kajetan Jaworski;
oraz Sportowcy: Jan Kowalczyk, Ola Czajkowska, Ola Broś, Mikołaj Sygulski, Adrian Matuszewski, Magda Rytych i Wiktoria Karkus.
Oprawę muzyczną zapewniły nam: Marta Szulc i Julka Wiklińska.
Zwycięską drużyną w naszym szkolnym show została drużyna Sportowców. Za organizację Dnia Zdrowia odpowiadały p. Anna Szulc i p. Magdalena Marcinkowska.

11-12 maja klasy II były na wycieczce na Wyżynie Kielecko-Sandomierskiej. Pogoda dopisała, dużo wędrowaliśmy po górach: weszliśmy na Święty Krzyż, gdzie zwiedziliśmy klasztor i gołoborza, byliśmy w Górach Pieprzowych i wchodziliśmy ścieżką wśród krzewów różanych, mieliśmy spacer wąwozem lessowym w Sandomierzu, przeszliśmy szlakiem Ojca Mateusza (wiemy, gdzie jest posterunek policji) oraz trasą podziemną i zobaczyliśmy panoramę miasta z wysokości 32 m. Na koniec rejs statkiem po Wiśle. Wróciliśmy trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni.
Opiekunami wycieczki były: Aleksandra Huryk, Renata Szczepocka i Wiesława Pisarek.

W dniach 21-26 maja 2017r. w ramach projektu edukacyjno-językowego odbyła się wycieczka do Austrii i Słowacji, w której wzięło udział 32 uczniów pod opieką pań: Blanki Zaremby, Izabeli Jarosz i Anny Sidoruk. Organizatorem wyjazdu było Europejskie Centrum Młodzieży z siedzibą w Łodzi. Celem wycieczki było poznanie ciekawych miejsc turystycznych w Wiedniu i Bratysławie, a przede wszystkim pogłębianie umiejętności komunikowania się w języku niemieckim. Młodzież uczestniczyła w zajęciach językowych prowadzonych przez pana Marcina Głowackiego – animatora i pilota wycieczki. Wszyscy uczestnicy dostali zadania językowe związane z poznawanymi zabytkami. W odpowiedziach na pytania mogli im pomagać napotkani przechodnie. Widzieliśmy budynki austriackiego parlamentu i uniwersytetu, ratusz, pałac Schonbrunn, katedrę, Hofburg i inne ciekawe miejsca w Wiedniu. Podziwialiśmy panoramę miasta z wieży Donauturm, płynęliśmy statkiem po Dunaju, zwiedziliśmy pałac Belweder. Ciekawym doświadczeniem była wizyta w jednej ze szkół, gdzie mieliśmy okazję pokazać naszym wiedeńskim kolegom prezentację naszego gimnazjum. Bardzo podobała nam się Bratysława ze swoimi malowniczymi starymi uliczkami i placami. Z przyjemnością będziemy wspominać nasz pobyt w Parku Rozrywki Prater oraz w słowackim Aquaparku Tatralandia, gdzie przeżyliśmy niezapomniane chwile. Wycieczka przebiegała w miłej, przyjaznej atmosferze. Z niecierpliwością oczekujemy na następną zagraniczną eskapadę.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych