Wydarzenia roku szkolnego 2012/2013


 

   3 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny.

Jak co rok jest to okazja do przypomnienia społeczności szkolnej tragicznych wydarzeń z września 1939r.
    2 października 2012 r.
 odbyła się wycieczka do Sandomierza zorganizowana przez panią Jolantę Ciesielską. 
Uczestnikami była klasa IIb oraz uczniowie z innych klas drugich, a opiekunami panie: E. Sabaturska-Polok, A.Sidoruk 
i K. Pawłowska.

      3 października 2012r. odbyło się ślubowanie klas pierwszych. Po złożeniu  przysięgi odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia naszego gimnazjum, którego dokonał Dyrektor Szkoły. Każdy nowy gimnazjalista otrzymał Kartę Gimnazjalisty zawierającą treść przysięgi oraz buton z wizerunkiem patrona szkoły  - Jana Pawła II. 
W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Sekretarz Gminy – pani Bożena Nagrodzka, przewodnicząca Rady Rodziców – pani Ewa Ochyj oraz rodzice uczniów i przedstawiciele z klas drugich i trzecich.

   
   Andrzej Jurczyński w Gimnazjum w Rozprzy
Andrzej Jurczyński, aktor scen krakowskich (znany m. in. ze „Spotkań z balladą”) przedstawił monodram w oparciu
o „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Zaprezentował księgę II „Gospodarstwo” i X „Zajazd”.
Zainteresował on widownię nie tylko przedstawianą treścią utworu, ale także gestem, ruchem i mimiką. Większość widzów odniosła wrażenie, ze na scenie nie było jednej osoby, ale całe grono aktorów. Dodatkowym atutem przedstawienia był świetnie dobrany podkład muzyczny. Nasza młodzież w wyjątkowym skupieniu i z uwagą oglądała popis aktorski.

 
  12 października 2012r. społeczność naszej szkoły uczciła zbliżający się Dzień Papieski uczestnicząc we Mszy Św. Tego dnia również odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej. Podczas części oficjalnej Dyrektor Szkoły wręczył nagrody nauczycielom i pracownikom szkoły za szczególne zaangażowanie w pracę. Następnie obejrzeliśmy występ w wykonaniu uczniów z Koła Teatralnego.Na koniec wszyscy nauczyciele i pracownicy szkoły otrzymali piękne kwiaty oraz życzenia wielu powodów do radości, pogody ducha, niezmierzonych pokładów cierpliwości, kulturalnych, mądrych, ciekawych świata uczniów oraz ,aby nigdy nie stracili wiary w sens swojego powołania.

   Gimnazjum w Rozprzy Szkołą Promującą Zdrowie w województwie
17 kolejnych placówek dołączyło do Sieci Szkół Promujących Zdrowie Województwa Łódzkiego. Certyfikat z rąk Łódzkiego Kuratora Oświaty Jana Kamińskiego w imieniu Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy odebrali – dyrektor Bernard Matyszewski i koordynator programu Małgorzata Burkin.
Uroczystość odbyła się w sali kinowej Politechniki Łódzkiej podczas konferencji zorganizowanej pod hasłem „Żywienie miarą naszego zdrowia”.
Wręczając certyfikat Łódzki Kurator Oświaty podziękował szkole za aktywne upowszechnianie wiedzy na temat prawidłowego odżywiania i korzyści płynących z regularnej aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży oraz życzył dalszych skutecznych działań na rzecz promocji zdrowego stylu życia.
Certyfikat, jaki uzyskała nasza szkoła, to wyróżnienie na miarę nowoczesnej placówki, dbającej o rozwój prozdrowotny całej społeczności szkolnej.

  W dniu 23.11.2012 r. w Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Moszczenicy odbył się VII Międzygimnazjalny konkurs dotyczący uzależnień p.t. ’’Młodość bez uzależnień’’.
Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Kinga Sobańska kl. III c, Aneta Nurkowska i Piotr Owczarek kl. III b.
W indywidualnej konkurencji I miejsce zdobyła Kinga Sobańska. Drużynowo reprezentacja naszego gimnazjum zajęła II miejsce. Uczestnicy otrzymali dyplomy i cenne nagrody od organizatorów konkursu, a opiekun p. Anna Szulc podziękowanie za przygotowanie młodzieży.

  W dniu 19.11.2012 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Piotrkowie Tryb. odbył się etap I Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu.
Celem konkursu było:
- popularyzowanie wśród dzieci tematyki prozdrowotnej oraz kształtowanie postaw świadomego konsumenta,
- pogłębienie wiedzy na temat zasad prawidłowego żywienia,
- posługiwanie się w teorii i praktyce wiedzą dotyczącą zdrowej żywności.

Od uczestników Olimpiady wymagana była wiedza z zakresu zasad racjonalnego żywienia.

  W I etapie wzięło udział 18 osób z 11 szkół z powiatu piotrkowskiego. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy reprezentowały uczennice: Kinga Sobańska z kl. III c i Dominika Odrzywół z kl. IIe. Do finału wojewódzkiego zakwalifikowana została Kinga Sobańska, która uzyskała największą ilość punktów w powiecie piotrkowskim.

  7.12.2012 r. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łodzi odbył się wojewódzki etap I Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu. Wzięło w niej udział 22 uczestników z 18 powiatów województwa łódzkiego. Uczniowie odpowiadali na 25 pytań testowych i 5 problemowych. Powiat piotrkowski reprezentowała uczennica Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy – Kinga Sobańska, która w końcowej punktacji zajęła XIII miejsce.
Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy dyplomy i upominki.

  Uczennice Paulina Jabłońska i Aneta Nurkowska pod kierunkiem Pani Katarzyny Pawłowskiej w dniu 03.12.2012 r. reprezentowały szkołę podczas konkursu pn. ”Jestem dumny z bycia Polakiem. Legenda generała Stefana Grota Roweckiego” zorganizowanego przez Dyskusyjny Klub Nauczycielski Forum Oświatowe. Patronat honorowy nad konkursem objęła poseł Elżbieta Radziszewska.
  W konkursie wzięło udział 84 uczestników z Piotrkowa i powiatu.
Konkurs składał się z dwóch części:
- w pierwszej, uczniowie wykonywali prace plastyczne przedstawiające postać „Grota” Roweckiego,
- w drugiej, młodzież rozwiązywała test.
Podczas podsumowania w Kościele Akademickim Panien Dominikanek nagrodzono i wyróżniono uczestników konkursu. Nasze uczennice, w kategorii szkół gimnazjalnych powiatu piotrkowskiego, zajęły:
Paulina Jabłońska - I miejsce za swoją pracę plastyczną,
Aneta Nurkowska - II miejsce z części pisemnej i wyróżnienie za pracę plastyczną.

   Kolejny raz w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy odbyła się zbiórka darów dla Piotrkowskiego Schroniska dla Zwierząt. Do akcji na terenie szkoły włączyło się 102 uczniów. Przynoszone przez nich produkty były punktowane oraz przypisywane do odpowiedniej klasy (rywalizacje wygrała klasa III C). W ten sposób gimnazjalistom udało się zgromadzić: 94 kg karmy w puszkach i saszetkach, 74 kg suchej karmy, 6 kg karmy w batonach, 55 kg kaszy,11 kg ryżu, 9 kg makaronu, 9 koców, leżankę i drapaczkę dla kota, marchewki i sianko dla królików. Uczniowie wykonali również 7 wspaniałych bud dla psów. Budy podarowali Dominika Banaszczyk, Ernest Skrobek i Justyna Filocha z klasy III C, Martyna Pabich i Iza Leśniewska z klasy III D , Kamil Drążek z klasy I A, Kacper Lasek z klasy I D, Magda Jończyk i Karolina Tomaszewska z klasy II D, Michał Wojnicki i Jakub Misztela z klasy III A. Akcję na terenie szkoły prowadziło Szkolne Koło LOP pod opieką pani Anity Kabzińskiej.

W sobotę, 9 marca 2013r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy odbyła się już piąta, jubileuszowa edycja Międzyszkolnego Konkursu z Języka Angielskiego i Niemieckiego organizowanego corocznie przez Aleksandrę Huryk - nauczyciela języka angielskiego i Blankę Zarembę - nauczyciela języka niemieckiego.

Celem konkursu jest rozwijanie różnych sprawności językowych ucznia. 60-cio minutowy test pisemny sprawdza dotychczasowe umiejętności w zakresie rozumienia tekstu czytanego, reagowania językowego, jak również znajomości struktur leksykalno – gramatycznych. Ponadto konkurs pobudza zainteresowanie uczniów językami obcymi i motywuje do samodzielnej pracy, co jest szczególnie istotne odkąd wprowadzono do gimnazjów egzamin z nowożytnego języka obcego.

Do konkursu zgłosiło się aż 79 uczniów z 11 szkół gimnazjalnych powiatu piotrkowskiego.

Najlepsi w konkursie okazali się:

z języka angielskiego na poziomie 1: I miejsce – A. Rzepecka, Gorzkowice; II miejsce – Dorota Nowakowska, Rozprza; III miejsce – Katarzyna Pokora, Rozprza;

z języka angielskiego na poziomie 2: I miejsce – M. Pokorska, Czarnocin; II miejsce – M. Kowalczyk, Moszczenica; III miejsce – M. Kopa, Gorzkowice;

z języka niemieckiego na poziomie 1: I miejsce – J. Gronowska, Wolbórz; II miejsce – Klaudia Nicerska, Rozprza; III miejsce – M. Sipiński, Srock;

z języka niemieckiego na poziomie 2: I miejsce – Joanna Klekocińska, Rozprza; II miejsce – A. Baran, Tomawa; III miejsce – J. Krasoń, Tomawa


   Ponad 170 osób wzięło udział w 36 Eliminacjach Wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, które odbyły się 10 maja 2013 w  Piotrkowie. Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się drużyna Gimnazjum im. Jana Pawła II z Rozprzy, która reprezentować będzie całe województwo w ogólnopolskim finale.

   W dniu 19.03.2013 r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego „Liczby rządzą światem”. Projekt realizowała klasa II E pod kierunkiem opiekuna pro-jektu pani Renaty Szczepockiej oraz wychowawcy klasy pani Iwony Miszteli.
  Celem projektu było popularyzowanie nauk ścisłych – matematyki, a także umiejętność pracy w zespole. Nietypowe spojrzenie uczniów na liczby, dały ciekawy rezultat. Wykonano prace plastyczne pt. „Nasze gimnazjum w liczbach”, które stanowiły dane o szkole (np. liczba krzeseł w szkole) oraz wyniki ankiety. W ankiecie zapytano o różne upodobania kolegów i koleżanek ze szkoły. Wykonano galerię zdjęć pt. „Ukryte liczby”, czyli inny punkt widzenia na otaczający świat. Czy to możliwe? Podczas ogólnoszkolnego podsumowania, pokazano prezentację pt. „Liczby rządzą światem” oraz przedstawienie pt. „Kłótnia liczb”. Ostatnie słowo w przedstawieniu należało do Pitagorasa. W końcu tytuł projektu, to jego słowa.

   W dniu 11.04.2013r. w auli odbyły się obchody Światowego Dnia Zdrowia pod hasłem "Zdrowe bicie serca". Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, którzy na codzień troszczą się o nasze zdrowie - pani Urszula Kabzińska (lekarz medycyny) i pani Mariola Sowa (pielęgniarka szkolna) - pracownicy NZOZ ROMED. 
   Na początku uczniowie przeprowadzili krótką rozprawę sądową w formie scenki pt. "Sąd nad papierosem". Następnie odbył się turniej "A tak naprawdę, to źle wyglądasz z papierosem" w następujących kategoriach:
1. Malowanie plakatu o tematyce związanej ze szkodliwością palenia papierosów (wszystkie klasy);
2. Dialog zniechęcający do palenia papierosów (uczniowie klas pierwszych);
3. Wyrapowanie tekstu o szkodliwości palenia (uczniowie klas drugich);
4. Nagranie filmu w formie antyreklamy palenia papierosów (uczniowie klas trzecich);
5. Test wiedzy o wpływie nikotyny na organizm człowieka (przedstawiciele wszystkich klas).
   Uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w poszczególnych konkurencjach. Wszyscy biorący udział w turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy.
   Dzień Zdrowia przygotowany został przez zespół nauczycieli pod przewodnictwem Anny Szulc.

   W dniu 19.04.2013 r. w Gimnazjum w Rozprzy odbyły się Eliminacje Powiatowe XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Młodzież z 9 szkół podstawowych i 12 szkół gimnazjalnych rywalizowała w trzech etapach: teście wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, jeździe po rowerowym torze przeszkód i udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatecznie zarówno w konkurencji szkół podstawowych jak i szkół gimnazjalnych zwyciężyły drużyny z naszej gminy: Szkoła Podstawowa w Rozprzy i Gimnazjum w Rozprzy, które reprezentowali Krzysztof Pisarek, Bartosz Kowalski, Aleksander Próba, Szymon Nowak. W klasyfikacji indywidualnej całe podium należało do Gimnazjum w Rozprzy. Pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Pisarek, drugie Bartosz Kowalski a trzecie Aleksander Próba. Nagrody dla najlepszych wręczali Wójt Gminy Janusz Jędrzejczyk, Przewodniczący Rady Gminy Tomasz Gemel, Dyrektor Gimnazjum w Rozprzy Bernard Matyszewski, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rozprzy Beata Gemel, reprezentujący Delegaturę Kuratorium Oświaty w Piotrkowie Tryb. Marian Albin i dyrektor WORD w Piotrkowie Tryb. Bogusław Kulawiak.
   Drużyny ze Szkoły Podstawowej w Rozprzy i Gimnazjum w Rozprzy zdobyły awans do Finału Wojewódzkiego, który odbędzie się 10 maja na terenie WORD w Piotrkowie Tryb.
   Ogrom pracy jaki został włożony w przygotowanie i sprawne przeprowadzenie zawodów został doceniony przez gości, sędziów Turnieju z WORD i Komendy Policji w Piotrkowie Tryb. a przede wszystkim przez uczestników zawodów, młodzież i opiekunów ze wszystkich uczestniczących w Turnieju szkół. W bardzo dobre przygotowanie i przeprowadzenie imprezy szczególnie mocno zaangażowani byli : p. Anna Szulc, która przygotowywała chłopców z pierwszej pomocy przedmedycznej a zarazem pomagała w organizacji i przeprowadzeniu tego etapu, p. Gabriel Zuzański odpowiedzialny za stronę informatyczną oraz p. Mariusz Próba, opiekun drużyny chłopców i odpowiedzialny za całość organizacyjną.

   
   W dniach 23-25 kwietnia 2013r 95 uczniów klas trzecich naszej szkoły przystąpiło do Egzaminu Gimnazjalnego. 
   W pierwszym dniu w części humanistycznej uczniowie wykazali się wiedzą z historii i wiedzy o społeczeństwie oraz po przerwie z języka polskiego. W drugim dniu w części matematyczno - przyrodniczej uczniowie rozwiązywali zadania z biologii, chemii, fizyki, geografii, a następnie z matematyki. W trzecim dniu w części językowej trzeba było wykazać się znajomością języka angielskiego ( część podstawowa i rozszerzona) lub niemieckiego ( część podstawowa). Egzamin odbył się bez zakłóceń i teraz z niecierpliwością oczekujemy na wyniki, które poznamy dopiero w czerwcu.

   W dniu 10.05.2013 r. na terenie WORD w Piotrkowie Tryb. odbył się Finał Wojewódzki XXXVI Ogólnopolskiego Turnieju o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym. Młodzież ze wszystkich powiatów województwa łódzkiego rywalizowała w czterech etapach: teście wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym, jeździe po rowerowym torze przeszkód, jeździe w miasteczku ruchu drogowego oraz udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. 
   W konkurencji szkół podstawowych drugie miejsce zdobyła drużyna reprezentująca SP w Rozprzy. Jeszcze lepiej spisali się uczniowie reprezentujący Gimnazjum w Rozprzy: Krzysztof Pisarek, Bartosz Kowalski, Aleksander Próba, Szymon Nowak, którzy zwyciężyli we wszystkich konkurencjach i zostali najlepszą drużyną Turnieju. W klasyfikacji indywidualnej całe podium należało do Gimnazjum w Rozprzy. Pierwsze miejsce zdobył Bartosz Kowalski a drugie wspólnie wywalczyli Krzysztof Pisarek i Aleksander Próba.
  Opiekunem drużyny jest Mariusz Próba, pierwszą pomoc z chłopcami prowadzi Anna Szulc. Dopingiem swoich uczniów wspierał dyrektor Bernard Matyszewski.
   Pierwszy z gratulacjami dla młodych zawodników, na zakończenie Turnieju, pośpieszył uradowany Wójt Gminy Rozprza Janusz Jędrzejczyk. 
   Drużyna z Gimnazjum w Rozprzy zdobyła awans do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 6-8.06.2013r. w Jaśle.

  W terminie 13.05 -18.05.2013r. uczniowie naszego gimnazjum uczestniczyli w „Zielonej szkole” zorganizowanej przez panią Jolantę Ciesielską w Kotlinie Kłodzkiej w Dusznikach Zdroju z jednodniowym wyjazdem do Pragi.
  Uczniowie zwiedzili: Panoramę Racławicką we Wrocławiu, Park Zdrojowy i Pijalnię Wód Mineralnych w Kudowie Zdroju, Dusznikach Zdroju i w Polanicy Zdroju, Dworek Chopina w Dusznikach, Katedrę i Ruchomą Szopkę w Wambierzycach, Kaplicę Czaszek w Czernej koło Kudowy, Jaskinię Niedźwiedzia w Kletnie, rezerwat Błędne Skały, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, w którym każdy uczestnik wytwarzał papier. Zdobyli Szczeliniec Wielki. Odwiedzili Ośrodek Jazdy Konnej „Panderoza”, gdzie wszyscy mieli okazję przejechać się na wierzchowcu. Skorzystali z kąpieli w basenie w kształcie fortepianu w Ośrodku „Jan Kazimierz” oraz z letniego toru saneczkowego w Polanicy. Poznali zabytki Pragi oraz kulturę i tradycje na szych południowych sąsiadów. Wieczorami uczestniczyli w zajęciach sportowych, bawili się na dyskotece i przy ognisku, obejrzeli pokaz kolorowych, tańczących fontann. Zadowoleni i pełni energii i wrażeń wrócili do codziennych zajęć.

28 czerwca rozpoczynamy WAKACJE!!!    Pożegnaliśmy absolwentów.  Foto w galerii.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych