Idźmy naprzód z nadzieją”. Pod takim hasłem odbyła się XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II na Jasną Górę. Nie mogło zabraknąć tam naszego Gimnazjum, którego tradycją stała się październikowa pielgrzymka. Uczestniczyło w niej 51 uczniów z klas III-ich z pocztem sztandarowym szkoły, w towarzystwie opiekunów – ks. A. Maklesa, p. dyr. B. Matyszewskiego,
p. E. Sabaturskiej-Polok, p. A. Szulc i p. G. Zuzańskiego.
Kulminacyjnym momentem pielgrzymki była uroczysta Msza święta sprawowana w środę, 4 października o godz. 11.00 pod przewodnictwem Księdza Biskupa Henryka Tomasika, opiekuna naszej szkolnej rodziny. Mimo lekkiego chłodu wszystkim, od przedszkolaka do studenta, towarzyszyła gorąca modlitwa w ważnych sprawach naszego życia. Po zakończonych uroczystościach, nie obyło się bez odwiedzin w najbardziej znanej restauracji świata, co zdecydowanie zrekompensowało pogodowe niełaski.

Magia i czary – tak można określić to, co działo się 18 grudnia w naszym gimnazjum. Już po raz trzeci odbył się tu Konkurs Kolęd
i Pastorał, w którym wzięły udział wszystkie klasy oraz soliści i zespoły wokalne. Poziom wykonania utworów był bardzo wysoki. Mogliśmy podziwiać piękny śpiew, ciekawe stroje i rekwizyty, choreografię w dokładnie wyreżyserowanych małych inscenizacjach. Jury konkursowe w osobach: panie Jolanta Herman i Anna Sidoruk oraz ks. Arkadiusz Makles i pan Dariusz Głowacki miało nie lada zadanie, postanowiło zatem nagrodzić wszystkie klasy. Były same pierwsze miejsca w kategoriach: za najlepszy wokal, za najciekawszą aranżację, za najlepsze wykonanie kolędy polskiej, za najbardziej widowiskowe wykonanie pastorałki, za najlepszą choreografię, za najpiękniejsze stroje i rekwizyty, za najlepszy akompaniament instrumentalny, za ogólny wyraz artystyczny, za najlepsze wykonanie pastorałki na wesoło, itp…
W kategorii solistów przyznano:
dwa III miejsca: Iza Kukulska i Agata Kowalczyk
trzy II miejsca: Magdalena Olczyk, Wiktoria Pielużek i Wiktoria Rudnicka
dwa I miejsca: Marta Szulc i Oktawia Juszczyk
Nagrodzono również zespoły wokalne w składzie:
Oliwia Piątkowska i Małgorzata Ewiak
Kamil Wojciechowski i Michał Osuch
Pan dyrektor Barnard Matyszewski wręczył ponadto dyplomy oraz nagrody uczestnikom konkursów literackiego i graficznego, zorganizowanych przez p. Annę Sidoruk we współpracy z p. Jolantą Herman i p. Gabrielem Zuzańskim.

GIMNAZJUM W ROZPRZY – PROJEKT EDUKACYJNY
18 stycznia 2018 r. klasa IIA zaprezentowała efekty pracy nad projektem edukacyjnym pt. „Teatrzyk Zielona Gęś. Poezja, która zachwyci gimnazjalistę”. Celem wspomnianych działań było rozwijanie zainteresowań i uzdolnień młodzieży oraz umiejętności scenicznej interpretacji utworów Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.
Przez ostatnie tygodnie uczniowie pracowali nad doborem tekstów wybranych do finałowej prezentacji, podzielili się na zespoły aktorów, scenografów i kostiumologów, wybrali również utwory muzyczne, które stanowiły ciekawą oprawę twórczości poety. Po wielu próbach przedstawili najciekawsze utwory Gałczyńskiego w postaci kilku żartobliwych scenek zapowiadanych przez prowadzących galę. Prezentacja działań spotkała się z serdecznym odbiorem ze strony publiczności – nauczycieli, uczniów, a także rodziców. Opiekę nad projektem edukacyjnym sprawowały panie: Katarzyna Korycińska-Skóra i Elżbieta Sabaturska-Polok.

Koncert Karnawałowy
O sobotnim koncercie, który odbył się 20 stycznia w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy, parafrazując słowa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, chciałoby się powiedzieć:
Zaczarowany koncert
Zaczarowana muzyka
Zaczarowani muzycy
Oczarowana publiczność.
Już po raz drugi gościliśmy muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Piotrkowie Trybunalskim. Organizatorami Koncertu Karnawałowego byli Wójt Gminy Rozprza pan Janusz Jędrzejczyk oraz Dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy pan Bernard Matyszewski. Piotrkowska Orkiestra Kameralna oraz Orkiestra Smyczkowa PSM II stopnia, a także zespoły: kwartet smyczkowy, duet akordeonowy, kwintet saksofonowy, trio fortepianowe wykonali muzykę filmową ( Różowa pantera, Gwiezdne wojny, Park Jurajski, Vabank). Nie zabrakło jednakże muzyki klasycznej (Powitanie wiosny, Marsz Radeckiego, V Taniec węgierski i inne utwory). Wśród wykonawców znalazły się uczennice naszego gimnazjum: Marta Szulc i Gabriela Wojtaszek.
Po strawie duchowej na wszystkich czekał słodki poczęstunek. Z niecierpliwością czekamy na następny koncert.