Wydarzenia roku szkolnego 2013/2014
 

   2 września uroczyście rozpoczęliśmy rok szkolny.


  Tradycją w naszej szkole stał się Europejski Dzień Języków obchodzony jak co roku 26. września, którego celem jest przede wszystkim motywowanie uczniów do nauki języków, a także propagowanie kultury danego obszaru językowego, rozwijanie autonomii w uczeniu się języka obcego, jak również uświadomienie uczącym się roli i znaczenia znajomości języków obcych w rozwijającej się Europie i świecie.
Tegoroczna uroczystość składała się z dwóch części – Quizu językowego oraz piosenek w językach obcych, które wykonali nasi uczniowie: Angelika Kałużna i Radosław Sobański piosenka w języku hiszpańskim pt:„Veo veo”, Weronika Adamek piosenka w języku angielskim „Set fire to the rain”, Magdalena Owczarek i Klaudia Warchulska piosenka w języku francuskim „Tout lor des ommes”, Natalia Kobylarz piosenka w języku angielskim „Last warning”, Dominika Hebda piosenka w języku angielskim „Impossible”
Imprezę poprowadziły uczennice klasy III c- Marta Matera oraz Katarzyna Stępień.
I miejsce w konkursie językowym zajęła grupa B, w składzie: Karolina Wojciechowska z kl. Ib, Katarzyna Pokora z kl. IIb oraz Mariusz Bury z kl. IIIb
Wszystkim uczestnikom gorąco dziękujemy za udział w konkursie.
Laureatom gratulujemy!
Europejski Dzień Języków to święto różnorodności kulturowej i językowej i okazja ku temu, aby przekonać się, że nauka języków obcych może być świetną zabawą i fascynującą przygodą. 

   XIII Pielgrzymka Szkół im. Jana Pawła II
10 października bieżącego roku, duża grupa uczniów naszego gimnazjum, wraz z opiekunami wzięła udział w XIII Pielgrzymce Szkół im. Jana Pawła II. 
Po przyjeździe na Jasną Górę, około godziny 10.00, cała grupa, wraz z pocztem sztandarowym, udała się do klasztoru oo. Paulinów. O godzinie 11.00, na szczycie jasnogórskim, rozpoczęła się uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika.
Podczas uroczystości kustosz Centrum Jana Pawła II w Krakowie ks. Jan Kabziński przekazał Rodzinie Szkół relikwie błogosławionego papieża – dar metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza. Relikwie zostaną na stałe umieszczone w radomskim seminarium. Następnie odwiedzą parafie, gdzie działają szkoły noszące imię Jana Pawła II.
Po zakończeniu Mszy Świętej grupa udała się w drogę powrotną, podczas której była przerwa na posiłek. Uczniowie i nauczyciele otrzymali pamiątkowe krzyżyki oraz obrazki z wizerunkiem Jana Pawła II. 

Dzień Papieski i Święto Edukacji Narodowej 

Dnia 14 października świętowaliśmy Dzień Papieski uczestnicząc w uroczystej Mszy św. Następnie w szkole odbyła się akademia z okazji Święta Edukacji Narodowej, podczas której uczniowie złożyli życzenia oraz wręczyli kwiaty wszystkim pracownikom szkoły. Uczniowie z klas Id oraz IIb przygotowali pełne humoru przedstawienie dotyczące zawodu nauczyciela na przestrzeni wieków. Nie zabrakło również pięknych wierszy i piosenek w wykonaniu naszych młodych talentów.

W dniu 24.10.2013 r. uczniowie klasy III e Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy wraz z opiekunkami: p. Iwoną Misztelą i p. Małgorzatą Burkin wzięli udział w II Festiwalu Smaków zorganizowanym przez Dyrekcję Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 w Bełchatowie. Myślą przewodnią spotkania była edukacja młodzieży w zakresie propagowania zdrowego trybu życia poprzez właściwe odżywianie się oraz rekreacyjne uprawianie sportu. Gimnazjaliści uczestniczyli w wykładach specjalistów na temat nadwagi i cukrzycy. Wzięli udział w prezentacji multimedialnej na temat :"Dlaczego warto kształcić się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa."W turnieju zespołowym dla gimnazjalistów pt."Biologia i chemia – lubię to" uczennice: Dominika Odrzywół i Weronika Kopa zajęły I miejsce. W nagrodę otrzymały dyplomy i atrakcyjne nagrody. W czasie trwania Festiwalu zaproszone firmy gastronomiczne prezentowały swoje stoiska oraz zapraszały do degustacji smacznych potraw regionalnych. Uczniowie tamtejszej szkoły zaprezentowali zestawy ćwiczeń fitness, pokaz "Owocowe fryzury" oraz pokazy kulinarne "Dla każdego coś smacznego".

  Święto Odzyskania Niepodległości
  Dnia 8 listopada 2013r. w auli naszego gimnazjum odbył się uroczysty apel z okazji święta 11 listopada zwanego Świętem Niepodległości. Po uroczystym wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu Hymnu Państwowego oraz Hymnu Szkoły rozpoczęła się część artystyczna. Uczniowie klas II i III przybliżyli swoim kolegom historię naszego kraju – czasów, gdy Polska straciła niepodległość i zniknęła na 123 lata z map świata. Apel był przedstawiony w bardzo ciekawej formie – uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali. Akademię tę przygotowały panie – Małgorzata Święconek i Katarzyna Pawłowska. Pan Dariusz Głowacki zadbał o oprawę muzyczną, natomiast dekoracją zajęła się pani Agnieszka Staniaszek.

Warsztaty historyczno-patriotyczne „Katyń 1940. List do syna”

Dnia 26 listopada w naszym gimnazjum odbyły się zajęcia w ramach projektu „Katyń 1940. List do syna”. Wzięło w nich udział 100 gimnazjalistów, uczniów klas II. Warsztaty składały się z trzech części:
1. Prelekcji historycznej poruszającej następujące zagadnienia: wybuch II wojny światowej, agresję sowiecką na Polskę 17.09, sytuację ludności w niewoli sowieckiej, obozy w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, mord Katyński w 1940 r., odkrycie sowieckiej zbrodni przez nazistów w 1943 r., dzieje kłamstwa katyńskiego, stan sprawy katyńskiej w dniu dzisiejszym. W roli ekspertów wystąpili historycy Roman Wróbel i Michał Zarychta.
2. Warsztatów patriotycznych w mniejszych grupach, na których uczniowie – rozstrzygając dylemat młodego bohatera filmu „Katyń” Andrzeja Wajdy - musieli zastanowić się, na ile ważna jest dla nich prawda w życiu osobistym i historii narodowej. Uczniowie przygotowywali również propozycję upamiętnienia rocznicy katyńskiej w formie nietypowej i atrakcyjnej dla młodych, wykorzystującej współczesne media: poprzez facebook i flash mob.
3. W podsumowaniu zajęć poszczególne grupy przedstawiły pozostałym osobom swoje pomysły. Następnie o. Marek Kudach SP opowiedział o jeszcze jednym sposobie upamiętnienia Ofiar Zbrodni Katyńskiej – sadzeniu imiennych Dębów Pamięci w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”. Zachęcił również młodzież do udziału w konkursie katyńskim „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy” organizowanym przez IPN. Na pamiątkę udziału w warsztatach i jako zachętę do czczenia tego trudnego momentu naszej historii każdy z uczestników otrzymał wpinkę – replikę guzika z orzełkiem z munduru wojskowego, jakie znajdowano w grobach katyńskich.

Projekt realizowany w ramach programu „Patriotyzm jutra” Muzeum Historii Polski.Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski i Fundacji Banku Zachodniego WBK


Gimnazjaliści z Rozprzy pomagają bezdomnym zwierzętom.
Uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy kolejny raz aktywnie włączyli się w akcję pod hasłem „Wigilia dla zwierząt”, zorganizowaną przez Piotrkowskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Akcja ta spotkala się z wielkim zainteresowaniem ze strony uczniów. Łącznie udało się zebrać 154 puszki karmy dla psów i kotów (około 117 kg), 42 kg suchej karmy, 72 kg kaszy, 22 kg makaronu, 11 kg ryżu, 4 koce, oraz 6 bud. Uczniowie którzy wykonali budy to: Dawid Ludwikowski, Natalia Głowacka, Kacper Lasek i Piotr Jarosz, Smalec Angelika, Wiktoria Rużycka i Julia Kołtonik oraz Marzena Pstrokoń. Dnia 18 grudnia wraz z nauczycielem biologii, panią Anitą Kabzińską swoje dary uczniowie zawieżli do schroniska.

    JASEŁKA

W dniu 14 grudnia 2013 roku w siedzibie Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi odbyło się Podsumowanie Sezonu Sportowo Turystycznego 2013, w trakcie którego wręczono puchary i wyróżnienia dla 10 najlepszych sportowców LZS Województwa Łódzkiego, najlepszych trenerów oraz najlepszych ogniw LZS z terenu województwa.
Tradycyjnie, bardzo dobre wyniki osiągnęła gmina Rozprza.
Dyrektor Gimnazjum Bernard Matyszewski odebrał puchar za zwycięstwo w kategorii najlepszych szkól gimnazjalnych. Jest to siódmy z rzędu triumf naszego gimnazjum.
Więcej w zakładce sportowej.

Umowa o współpracy z UJK
W dniu 17.02.2014r. dyrektor mgr Bernard Matyszewski zawarł umowę o współpracy między Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, Filia w Piotrkowie Trybunalskim a Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy.
W uroczystości podpisania Patronatu Naukowego brali udział m.in.:
• prof. zw. dr hab. Andrzej Felchner - dziekan Wydziału Nauk Społecznych Filii UJK,
• prof. UJK dr hab. Helena Marzec – prodziekan ds. nauki
• dr Katarzyna Gal – z-ca dyrektora Instytutu Nauk Pedagogicznych
• dr Elżbieta Marek – kierownik Pracowni Pedagogiki Wczesnoszkolnej i Przedszkolnej
• mgr Grzegorz Stanecki.
Strony zobowiązały się do współpracy służącej rozwojowi edukacji, wzajemnej promocji oraz przyjmowania na praktyki pedagogiczne studentów Uniwersytetu.

VI POWIATOWY KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO
W sobotę, 22 lutego 2014r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy przeprowadzona została kolejna, coroczna edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego i Niemieckiego organizowanego już po raz szósty przez Aleksandrę Huryk - nauczyciela języka angielskiego i Blankę Zarembę - nauczyciela języka niemieckiego. Od tego roku patronat nad konkursem objęło Starostwo Powiatowe, które obok wydawnictwa językowego Pearson, było głównym sponsorem nagród dla zwycięzców.
Głównym celem organizatorów jest propagowanie języków obcych wśród młodzieży gimnazjalnej. Konkurs od lat jest chętnie wykorzystywany przez nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego jako instrument motywujący uczniów do rozwijania sprawności językowych oraz podejmowania intelektualnych wyzwań. Pozwala również odkrywać uzdolnienia i talenty językowe uczniów.
60-cio minutowy test pisemny sprawdza dotychczasowe umiejętności w zakresie rozumienia tekstu czytanego, reagowania językowego, jak również znajomości struktur leksykalno – gramatycznych. Spotkanie tak licznej grupy uczniów i nauczycieli języków obcych to również doskonały sposób na integrację środowiska szkolnego w naszym powiecie.
 Do konkursu zgłosiło się aż 11 szkół gimnazjalnych powiatu piotrkowskiego z: Rozprzy, Czarnocina, Dąbrowy nad Czarną, Moszczenicy, Niechcic, Przygłowa, Srocka, Sulejowa, Tomawy, Woli Krzysztoporskiej i Wolborza. 79 uczniów rozwiązywało testy gramatyczno-leksykalne na dwóch poziomach.
Po części konkursowej uczniowie udali się na poczęstunek i zwiedzanie obiektu szkoły, natomiast przybyli opiekunowie sprawdzili prace.
Najlepsi w konkursie okazali się
z języka angielskiego na poziomie 1:
I miejsce – M. Lisowski, Moszczenica; II miejsce – M. Szost, Wolbórz; III miejsce – P. Caban, Moszczenica; IV miejsce – K. Małecki, Sulejów; 
z języka angielskiego na poziomie 2:
I miejsce – Dorota Nowakowska, Rozprza; II miejsce – J. Gronowska, Wolbórz; III miejsce –M. Kamiński, Moszczenica; IV miejsce – K. Druszcz, Wolbórz; 
z języka niemieckiego na poziomie 1:
I miejsce – K. Grzybowska, Tomawa; II miejsce – S. Ceranka, Srock; III miejsce – N. Maciołek, Czarnocin; IV miejsce – K. Forczmanowicz, Wolbórz; 
z języka niemieckiego na poziomie 2:
I miejsce – K. Kołodziejczyk, Wolbórz; II miejsce – S. Miedzińska, Tomawa; III miejsce – M. Ścieszko, Czarnocin; IV miejsce – Klaudia Nicerska, Rozprza; 
 Uczniowie ci otrzymali wartościowe nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz pozyskane od sponsora – wydawnictwa językowego Pearson. Ponadto każdy uczestnik konkursu oraz przybyli opiekunowie dostali pamiątkowe dyplomy.
Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych, cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczniów, jak i nauczycieli. Zapowiedziano już kolejną, siódmą jego edycję w roku 2015.

Dnia 6 marca 2014 r. klasa III E (wychowawca: Iwona Misztela) z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy brała udział w Festiwalu Nauk Technicznych, który odbył się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr IV w Bełchatowie. 
Uczniowie brali udział w interaktywnych lekcjach na temat historii pieniądza, jak zostać milionerem grając na giełdzie a także w grach logicznych będących wstępem do logistyki. Oglądali roboty ze „Szkoły robotów”. Dwie osoby z klasy: Dominika Odrzywół i Weronika Kopa wzięły udział w turnieju zespołowym pod tytułem „Omnibus przedsiębiorczości”. Zajęły IV miejsce na jedenaście zespołów biorących udział.
Uczniowie wysłuchali wykładów na temat:
- Innowacyjne metody reklamy
- Stewardessa to zawód z przyszłością
- Usługi bankowe z przyszłości. Kierunki ekonomiczne warunkiem sukcesu.
Mogli skorzystać z prezentacji stoisk banków, firm komputerowych i szkoleniowych oraz agencji reklamowych. Oglądali także pokaz fryzur galaktycznych.
Opiekunami grupy były panie: Iwona Misztela, Magdalena Marcinkowska.7 marca zorganizowaliśmy szkolne obchody DNIA KOBIET.
Uczniowie przygotowali wesołą część artystyczną a panowie wręczyli PANIOM symboliczne kwiaty.

Uczniowie naszego gimnazjum przystąpili do międzynarodowego konkursu matematycznego PANGEA, którego organizatorem są: Międzynarodowe Gimnazjum nr 51 i Liceum Ogólnokształcące Meridian oraz Vistula University w Warszawie. Etap szkolny pisało 41 uczniów. Do finału, który odbędzie się 28 marca w Warszawie zakwalifikowało się troje uczniów: z klasy III Krzysztof Pisarek oraz z klasy I: Maciej Jończyk i Karolina Wojciechowska. Nauczycielem matematyki w/w uczniów jest p. Ilona Jaworska. Życzymy im sukcesów w finale.

W dniu 20.03.2014 r. w Zespole Szkół Gastronomicznych w Łodzi odbyła się IV edycja konkursu „Racjonalne żywienie – Twój najlepszy wybór.” Tegoroczna tematyka poświęcona była produktom mlecznym i ich wykorzystaniem w racjonalnym żywieniu. Udział w nim wzięło 14 gimnazjalistów z terenu Łodzi i okolic. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy reprezentowały uczennice klasy III e – Dominika Odrzywół i Anna Pałubska.
Podczas etapu ogólnołódzkiego uczniowie musieli rozwiązać test teoretyczny sprawdzający ich wiedzę nt. produktów mlecznych i prozdrowotnego stylu życia. Po tej części wyłonionych zostało 6 finalistów konkursu, którzy przystąpili do etapu praktycznego. Finaliści mieli do wykonania dekoracyjne kanapki z pastą twarogową. W tym zadaniu trzeba było wykazać się zaradnością i pomysłowością. Najlepszą okazała się uczennica naszego Gimnazjum – Dominika Odrzywół.
Laureaci i pozostali finaliści konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody związane z tematyką wiodącą konkursu.

4 kwietnia 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Moszczenicy odbył się VII Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Little Stars of Big Stage”. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Piotrkowie Tryb., Szkoła Podstawowa w Babach, Gminny Ośrodek Kultury w Moszczenicy i Stowarzyszenie „Nasza Ziemia Piotrkowska Moszczenica”. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych z terenu powiatu piotrkowskiego.
Z naszej szkoły udział wzięły: Adamek Weronika kl. IIc, Hebda Dominika kl. Ia, Kałużna Angelika kl. IIIc i Klekocińska Joanna kl. IIIc. Uczennice wspaniale zaprezentowały się śpiewając utwory anglojęzyczne. I miejsce zajęła Weronika Adamek, a III – Angelika Kałużna. Gratulujemy!!!

Wieczorek poetycki „Jej portret” – 4 kwietnia 2014r.
 Już po raz trzynasty gościliśmy w naszym gimnazjum mieszkańców Rozprzy na wieczorku poetyckim, który tym razem zatytułowany był „Jej portret”.
Wiersze Adama Mickiewicza, Ks. Jana Twardowskiego, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej i Wisławy Szymborskiej łączył wspólny temat: kobieta. Po mistrzowsku wykonali je: Cezary Simkowski , Wiktor Kwaśniak , Karol Krasoń, Patryk Stańczak, Karolina Przycka, Magdalena Jończyk, Karolina Tomaszewska, Magdalena Dziedziela, Katarzyna Kopa, Dominika Klaudia Wójtowicz, Angelika Piwowarska i Marta Matera. Karolina Wojciechowska i Kacper Łukasik zagrali scenkę z „Zemsty” Aleksandra Fredry. Uczniowie z klasy Id: Wiktoria Kowalska, Patryk Madej, Marta Bartłomiejczyk, Adrian Wrzeszcz, Filip Sidoruk, Bartłomiej Krasoń, Szymon Skóra oraz Aleksandra Simkowska, Aleksandra Retkiewicz , Anna Szczepanik i Patrycja Misztela wystąpili w unowocześnionej wersji „Romea i Julii”, do której scenariusz napisał Szymon Banaszczyk. Postacie Adama i Ewy z ”Pamiętników Adama i Ewy” Mark’a Twain’a zagrali w iście brawurowym stylu Klaudia Warchulska i Łukasz Szczepocki. Piosenki Edith Piaf , Charles’a Aznavour’a wykonały Weronika Adamek i Dominika Hebda, a piosenkę tytułową „Jej portret” z repertuaru Bogusława Meca – Angelika Kałużna, Joanna Klekocińska i Mateusz Jaworski.
W drugiej części wieczorku wystąpili absolwenci naszego gimnazjum: Izabela Fiszer,, Dominika Magiera, Olga Kantorska Martyna Łukasik. W ich wykonaniu usłyszeliśmy wiersze Agnieszki Osieckiej. Ponadto Dominika Magiera i Piotr Owczarek zaśpiewali piosenki: ”Jest fantastycznie” Charles’a Aznavour’a i „Nie opuszczaj mnie” Jacques’a Brel’a. Było nam bardzo miło gościć ponownie na naszej szkolnej scenie Joannę Kabzińską – obecnie studentkę Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale wokalno-aktorskim. W jej wykonaniu usłyszeliśmy: „Walc” z filmu „Anastazja”, „Przetańczyć całą noc" z operetki „My Fair Lady” i arię „O mio babbino caro” z opery Pucciniego.
 Piękne dekoracje to dzieło naszej niezastąpionej plastyczki pani Agnieszki Staniaszek. Za akustykę i nagłośnienie odpowiedzialni byli Jędrzej Sidoruk i Artur Woźniak. Jak zwykle przedstawienie przygotowały i nad całością czuwały panie: Jolanta Herman i Anna Sidoruk. Wszystkie interpretacje wierszy i piosenek oraz gra aktorska naszych uczniów i absolwentów bardzo podobały się publiczności. To na pewno nie była pechowa trzynastka.

W dniu 29.04.2014r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy zorganizowano obchody Światowego Dnia Zdrowia. Na uroczystość została zaproszona p. Teresa Kucharczyk – pielęgniarka szkolna NZOZ „Romed”.
Tegorocznym hasłem Światowego Dnia Zdrowia są „Choroby przenoszone przez wektory”. Prezentację multimedialną na ten temat przedstawiła uczennica Oliwia Radziszewska. Kolejnym punktem obchodów był Wielki Gimnazjalny Test o Zdrowiu pt. „Było sobie życie”. W rolę prowadzących Mistrza i Asystenta wcielili się: Krzysztof Pisarek i Szymon Nowak. Uczniowie biorący udział w konkursie wykazali się dużą wiedzą na temat ludzkiego organizmu.
I miejsce zajęła drużyna LEUKOCYTÓW w składzie: Dominika Odrzywół z kl. IIIe, Karolina Tomaszewska (IIId), Dawid Jachymczak (IId) i Bartłomiej Krasoń (Id).
II miejsce to drużyna LIMFOCYTÓW w składzie: Łukasz Szczepocki (IIIb), Michał Biegański (IIb), Weronika Trzuszczak (Ib).
III miejsce przypadło TROMBOCYTOM : Kamil Jarzębski ( III c), Natan Filipek ( II c), Patrycja Kowalczyk ( I c).
IV miejsce zajęły ERYTROCYTY: Wiktor Kwaśniak (IIIa), Damian Jaworski (IIa), Natalia Dukowska (Ia).
Przeprowadzono również konkurs kulinarny pt. „Życiodajne soki i desery”. Oceniano estetykę, pomysłowość, walory smakowe i zdrowotne wykonanych przez uczniów deserów.
I miejsce otrzymały uczennice klasy IIIa – Patrycja Jaskóła i Martyna Kawałek za „Płonące serca”
II miejsce zdobyła klasa IIa reprezentowana przez Martynę Drozdek i Kingę Dobrowolską za „Krwionośną bombę słodyczy”
III miejsce przypadło uczennicom klasy IIIe – Weronice Kopie i Dominice Turskiej za wspaniałą „Limfatyczną drogę deserową”.
Wszyscy uczestnicy konkursów otrzymali dyplomy i nagrody. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnili nam : Mateusz Jaworski, Joanna Klekocińska, Dominika Hebda i Weronika Adamek. Nad całością obchodów czuwali: Marta Matera( uczennica klasy III c) oraz nauczyciele – Anna Szulc, Małgorzata Burkin i Magdalena Marcinkowska.

 KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA
W kwietniu 2014 roku obchodziliśmy 74. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, rocznicę wymordowania przez NKWD na rozkaz Stalina oficerów Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. Od 2008 roku trwa społeczny Program upamiętnienia Ofiar tej Zbrodni KATYŃ… OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy przystąpiło do programu, którego celem jest uczczenie pamięci Bohaterów Zbrodni Katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie 21 857 DĘBÓW PAMIĘCI. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. 30 kwietnia w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy uhonorowano pamięć Aspiranta Policji Państwowej Jana Kardasa, zamordowanego strzałem w tył głowy przez NKWD w Twerze w roku 1940. Uroczystość rozpoczęto przejściem do Sanktuarium Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Rozprzy, gdzie została odprawiona Msza Święta przez Ks. Prałata Wiesława Płomińskiego - Honorowego Obywatela Gminy Rozprza. Przed przystąpieniem do historycznego wydarzenia, jakim było sadzenie Dębu Pamięci, Dyrektor Gimnazjum zaprosił wszystkich gości do obejrzenia części artystycznej, będącej podsumowaniem projektu edukacyjnego realizowanego i przygotowanego przez młodzież pod kierunkiem koordynatora programu - Pani Katarzyny Pawłowskiej i wychowawcy klasy II B Pani Renaty Szczepockiej. Spośród zaproszonych gości Władze samorządowe gminy Rozprza reprezentował Janusz Jędrzejczyk - Wójt Gminy Rozprza, Tomasz Gemel - Przewodniczący Gminy, Artur Cubała - Zastępca Wójta, Bogdan Górecki - Skarbnik Gminy, Edyta Łukasik - Kierownik GZO. najbliższa rodzina Jana Kardasa, m.in. syn – Ryszard Kardas oraz Elżbieta Piątek Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, dr Tomasz Szczepański - przedstawiciel Muzeum Wojska Polskiego oddział Muzeum Katyńskie w Warszawie i Krystyna Famulska - Sołtys Rozprzy. Następnie uczniowie posadzili DĄB PAMIĘCI KU CZI JANA KARDASA. Poświęcenia dębu oraz tablicy upamiętniającej dokonał Ks. Prałat Wiesław Płomiński. Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów dla uhonorowania pamięci Jana Kardasa.

I MIEJSCE W OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADZIE JĘZYKA ANGIELSKIEGO
Uczennice naszej szkoły wygrałyzawody drużynoweIV Ogólnopolskiej Olimpiady Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów organizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych im. S.B. Lindego w Poznaniu.
Projekt grupowy „Przeniesieni 1939” realizował zespół w składzie: Martyna Drozdek kl. IIa, Joanna Klekocińska kl. IIIc, Weronika Łukasik kl. IId, Marta Matera kl. IIIc, Klaudia Nicerska kl. IIa, Klaudia Nowakowska kl. IIIc, Angelika Piwowarska kl. IIIb pod kierunkiem nauczyciela języka angielskiego p. Eweliny Podogrockiej.
Zadanie polegało na stworzeniu komiksu w języku angielskim pod hasłem „Przeniesieni 1939”. Praca miała przedstawiać uczniów – autorów kreacji, którzy zostali przeniesieni w czasie do dnia 1 września 1939 roku – kiedy wybuchła II Wojna Światowa. Fabuła komiksu była fikcyjna, jednak tło historyczne akcji opierało się na faktach. Ideą zadania było stworzenie pracy, dzięki której rówieśnicy z całego świata mogliby poznać lepiej dzieje naszego kraju i wyobrazić sobie życie młodzieży sprzed niespełna 75. laty.
Uczennice wykazały się kreatywnością i ciekawymi pomysłami. Wykorzystały różnorakie umiejętności – językowe, plastyczne i organizacyjne. Zespół odniósł olbrzymi sukces, zważywszy na wysoki poziom i bardzo dużą liczbę prac konkursowych nadesłanych z całej Polski. Praca została nominowana w dwóch kategoriach „Fotostory” - I miejsce oraz „Mistrzowie Języka” - wyróżnienie. Zwycięzcom gratulujemy!!!

EUROJEDYNKA 2014
16 maja 2014r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Tryb. odbył się XI Gimnazjalny Festiwal Piosenki Europejskiej „EUROJEDYNKA”. Organizatorami byli: Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Konarskiego i MOK w Piotrkowie Tryb. Celem konkursu była promocja młodych talentów, popularyzowanie piosenek europejskich i integracja uczniów - prezentacja ich talentów wokalnych, doskonalenie umiejętności w posługiwaniu się językami obcymi. Festiwal miał charakter powiatowy, uczestnikami byli gimnazjaliści oraz uczniowie klas VI szkół podstawowych z terenu obu powiatów piotrkowskich.
Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice. Piosenki anglojęzyczne zaśpiewały Angelika Kałużna kl. IIIc, Joanna Klekocińska kl. IIIc, Natalia Kobylarz kl. IIa, a utwór niemieckojęzyczny – Dorota Nowakowska kl. IIc.
Profesjonalne jury konkursu doceniło walory wokalne Angeliki Kałużnej, która zdobyła II miejsce i oczarowała wszystkich wykonaniem piosenki z repertuaru Birdy „People help the people”.
Nauczyciele odpowiedzialni za przygotowanie uczennic do konkursu: Dariusz Głowacki, Izabela Jarosz, Ewelina Podogrocka.

W dniu 16 maja 2014r. w naszym Gimnazjum obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Odprawiona została Msza Święta, która ze względów pogodowych odbyła się w Gimnazjum. Po mszy uczniowie klasy IId zaprezentowali swój projekt edukacyjny pt.:”Śladami błogosławionego Jana Pawła II – Patrona Gimnazjum”. W pierwszej części recytowali utwory, których autorem był sam patron. Następnie przypomnieli jaką drogę przebył Karol Wojtyła – Jan Paweł II od narodzin do dnia Kanonizacji, kiedy został ogłoszony Świętym. Podsumowany również został konkurs”Patron Naszego Gimnazjum”. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Pierwsze miejsce zajęła Joanna Lipińska z kl. IIIb, drugie miejsce równorzędnie zajęły: Joanna Klekocińska kl.IIIc, Weronika Kopa kl.IIIe i Kinga Dobrowolska kl. IIa, a trzecie miejsce Wiktor Kwaśniak i Karol Krasoń obaj z kl. IIIa. Opiekunami projektu byli p. Ilona Jaworska i ks. Marcin Szczypiór, wychowawcą klasy IId jest p. Agnieszka Staniaszek.

SZKOLNE KONKURSY JĘZYKOWE

30 maja 2014r. w naszym gimnazjum odbyły się konkursy z języka angielskiego i języka niemieckiego, przeznaczone dla uczniów klas pierwszych, drugich

i trzecich. Celem konkursów było poszerzenie wiedzy, sprawdzenie umiejętności językowych, popularyzacja nauki języków obcych. Uczniowie mieli okazję skonfrontować swoją wiedzę z kolegami z innych klas. Konkurs miał formę testu gramatyczno-leksykalnego i został przeprowadzony na trzech poziomach zaawansowania językowego. 

Wyniki konkursu:

JĘZYK ANGIELSKI – POZIOM I: I miejsce - Filip Sidoruk kl. Id, II miejsce – Przemysław Ciesielski kl. Id, III miejsce – Przemysław Wróbel kl. Ia. POZIOM II:

I miejsce – Klaudia Nicerska kl. IIa i Dorota Nowakowska kl. IIc, II miejsce – Katarzyna Pokora kl. IIb, III miejsce – Weronika Łukasik kl. IId. POZIOM III: I miejsce – Joanna Klekocińska kl. IIIc, II miejsce – Jakub Nowakowski kl. IIIb, III miejsce – Szymon Nowak – kl. IIIb. 

JĘZYK NIEMIECKI – POZIOM I: I miejsce – Karolina Wojciechowska kl. Ib, II miejsce – Olga Leśniewska kl. IB, III miejsce – Julita Mosek kl. Ib. POZIOM II:

I miejsce – Katarzyna Pokora kl. IIb, II miejsce – Marta Przybyła kl. IIc i Izabela Zielińska kl. IIb, III miejsce – Dawid Jachymczak kl. IId. POZIOM III: I miejsce – Joanna Klekocińska kl. IIIc, II miejsce – Marta Matera kl. IIIc, III miejsce – Wiktor Kwaśniak kl. IIIa.Uczniowie ci otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez wydawnictwa Pearson i WSiP. Organizatorami byli nauczyciele języków obcych p. Izabela Jarosz i p. Ewelina Podogrocka. Foto w galerii.


W dniu 2.06 odbył się w Gimnazjum Dzień Sportu. Na sali gimnastycznej przeprowadzono rozgrywki międzyklasowe w piłkę koszykową dziewcząt i chłopców. Każda drużyna liczyła po 3 osoby.
Na korytarzu odbywały się konkurencje na wesoło: slalom na gumowej piłce i owijanie się liną. Liczył się czas wykonanego zadania.
W świetlicy rozgrywano partie szachów i warcabów. Oprócz tego odbył się też konkurs rzutów strzałkami do tarczy. Liczyła się suma punktów z pięciu rzutów. Najlepsi zostali nagrodzeni drobnymi słodyczami.
W międzyczasie każda klasa skorzystała ze słodkiego poczęstunku.
W pracowni fizycznej uczniowie mogli przeprowadzić ciekawe doświadczenia. Mieli możliwość zobaczyć, jak działa m.in. koło Maxwella, kula plazmowa, tunel aerodynamiczny oraz łódka put – put.

W dniu 04.06.2014r. grupa uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II, dwóch opiekunów (p. Małgorzata Burkin, p. Izabela Jarosz) oraz kierownik wycieczki (ks. Dariusz Pilarski) uczestniczyła w wycieczce szkolnej do ruin zamku w Ogrodzieńcu.
Zamek Ogrodzieniec – obecnie ruiny średniowiecznego zamku leżącego w Jurze Krakowski – Częstochowskiej wzniesionego w XIV-XV w. leży na najwyższym wzniesieniu Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej – Górze Zamkowej. Ruiny leżą na „Szlaku Orlich Gniazd”. Są to największe, najlepiej zachowane ruiny zamku w Polsce.
Grupa zwiedziła obiekty zamkowe: basztę bramną, dziedziniec, skarbiec, salę rycerską, bastion oraz historyczną salę tortur.
Ze względu na niekorzystną pogodę nie udało się przeprowadzić zaplanowanych gier i zabaw integracyjnych. Dysponując zapasem czasu zwiedzili jeszcze Katedrę Częstochowską.
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych