18 września 2015 roku dla uczniów kl. III c Stowarzyszenie Rozprzanie wraz z wychowawcą klasy – p. Katarzyną Pawłowską i nauczycielami: Anną Sidoruk i Blanką Zarembą zorganizowało rajd rowerowy „Na rowerze przez historię. Rajd rowerowy z okazji 950-lecia Rozprzy. Po zapoznaniu się z zasadami bezpiecznego poruszania się po drodze, wyruszyliśmy w trasę. 
Głównym celem rajdu była promocja historii regionu oraz promowanie postaw patriotycznych wśród uczniów.
Uczniowie zostali zapoznani z historią 4 i 6 Pułku Piechoty Legionów J. Piłsudskiego formowanych w Rozprzy w 1915 r. Zapalili znicz pod tablicą poświęconą Legionom, umieszczoną na kościele w Rozprzy. Następnie udali się do Grodziska w Rozprzy i wysłuchali prelekcji na temat prowadzonych badań archeologicznych przez Instytut Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego wraz z Katedrą Geomorfologii i Paleogeografii Uniwersytetu Łódzkiego. Prelekcje wygłosił dr Piotr Kittel. W Łochyńsku przy Domu Pomocy Społecznej uczestnicy wysłuchali opowieści o dworze państwa Strzeleckich i została dokończona historia legionów. W miejscowości Bagno zatrzymaliśmy się przy pomniku poświęconym mieszkańcom Bagna, którzy zmarli w wyniku epidemii cholery w połowie XIX w. i zapalono znicz. Kolejnym etapem było spacer po zabytkowym parku w Straszowie z historią i ekologią w tle. Poznano historię państwa Józefa i Zofii Grzybowskich. A pani Grażynka Lewińska – nauczyciel Szkoły Podstawowej w Straszowie, zapoznała uczestników ze szkolnym ogródkiem dydaktycznym – „Magiczny zakątek przyrodniczy - rekreacyjny”. Następnie zapalono znicz przy kamieniu poświęconym tragicznie zmarłemu Józefowi Grzybowskiemu. W Rajsku Małym została opowiedziana historia tragicznych dni roku 1944. Zapalono znicz przy pomniku poświęconym mieszkańcom Rajska Małego, którzy zginęli w niemieckich obozach zagłady podczas II Wojny Światowej. Ostatnim etapem rajdu był kościół w Mierzynie i poznanie historii parafii. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się obok Kopca im. Konstytucji 3 maja 1791r. usypanego na początku XX wieku, który znajduje się między Rajskiem Dużym a Łochyńskiem. Ostatni znicz uczniowie zapalili przy pomniku poświęconym „Żołnierzom września 1939 r. i przeczytali historię obrony Rozprzy spisanej przez nieżyjącego już pana Sławomira Jarosa. Na koniec w Gminnej Bibliotece zaprezentowano pokaz zdjęć zrobionych w Rozprzy w 1915r. podczas formowania się oddziałów (zdjęcia dzięki uprzejmości Centralnego Archiwum Wojskowego w Warszawie).

Sportowa energia w gimnazjum w Rozprzy
Gimnazjaliści z Rozprzy w nowym roku szkolnym będą korzystać z salki sportowo-rekreacyjnej przygotowanej dla nich przez wolontariuszy PGE.
Wolontariusze PGE zaadaptowali pomieszczenie gospodarcze, znajdujące się w piwnicach szkoły. Projekt zrealizowali pracownicy PGE GiEK SA Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów: Tomasz Odrzywół, Marek Kowalski, Tadeusz Pielużek i Jacek Skrobek. W realizację tego przedsięwzięcia zaangażowali się również pracownicy szkoły: Małgorzata Burkin, Violetta Próba, Mariusz Próba oraz przedstawiciele lokalnej społeczności: Grzegorz Prochuń i Iwona Odrzywół.
Przez całe wakacje wspólnie pracowaliśmy nad tym, żeby sala mogła od września dobrze spełniać swoją nową funkcję – mówi lider zespołu wolontariuszy, Tomasz Odrzywół.
Wolontariusze wykonali instalację wentylacyjną, zabudowali rury technologiczne, położyli gładzie gipsowe i podłogi, zabudowali rury technologiczne oraz wykonali część instalacji elektrycznej. Następnie wolontariusze pomalowali salę, zamontowali drabinki i duże lustra.
- W nowej sali będą odbywać się zajęcia rytmiczne, gimnastyka korekcyjna oraz zajęcia z zakresu edukacji zdrowotnej. Będą z nich korzystać uczniowie gimnazjum oraz uczniowie niepełnosprawni z indywidualnym tokiem nauczania - mówi Bernard Matyszewski, dyrektor szkoły.
Projekt jest jednym z 40 realizowanych na terenie całego kraju w ramach II edycji programu wolontariatu pracowniczego PGE „Pomagamy”. W I edycji programu udział wzięło ponad 200 wolontariuszy PGE – pracowników i członków ich rodzin, którzy przepracowali społecznie blisko 4 000 godzin czasu wolnego od pracy. Celem programu wolontariackiego PGE „Pomagamy” jest aktywizacja oraz integracja pracowników, rozwój ich umiejętności i wspieranie 
w działaniach na rzecz najbliższego otoczenia. Organizatorami programu są Fundacja PGE - Energia z Serca i PGE Polska Grupa Energetyczna.

„Młodzi głosują”
19 października 2015r. odbyły się szkolne symulacje wyborów parlamentarnych przeprowadzonych w ramach ogólnopolskiego programu Centrum Edukacji Obywatelskiej „Młodzi głosują”. Celem akcji jest zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym oraz zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach. Uczniowie i uczennice naszego gimnazjum oddawali swoje głosy na poszczególne komitety wyborcze zarejestrowane w województwie łódzkim. Dzięki tej akcji młodzież poznała w praktyce procedury demokratyczne. Zdobyła wiedzę na temat ordynacji wyborczej, kompetencji parlamentu oraz znaczenia wyborów, a także podjęła – często po raz pierwszy – ważną aktywność obywatelską. Grupa projektowa odpowiedzialna za przygotowanie i przebieg wyborów składała się z uczniów klasy IIc. Koordynatorem akcji w szkole była p. Ewelina Podogrocka.

Zaprogramować robota Finch - taki był główny cel warsztatów w ramach projektu LINK DO PRZYSZŁOSCI, w których wzięli udział nasi gimnazjaliści. Zajęcia odbyły się 4 listopada 2015r. w Publicznej Bibliotece Gminnej w Rozprzy, a prowadzili je pani Anna Trelińska i pan Mariusz Boguszewski – koordynator warsztatów. W trakcie 1,5-godzinnego spotkania uczestnicy zapoznali się z językiem programowania Scratch, ułożyli swój pierwszy własny program komputerowy, zaprogramowali roboty Finch, nauczyli się nimi sterować, a następnie rozegrali wyścig. Dodatkowo planowana jest kontynuacja nauki programowania dzięki wsparciu, jakie otrzyma nasza biblioteka publiczna (scenariusze zajęć, możliwość wypożyczenia robotów).
Projekt „Link do przyszłości. Młodzi. Internet. Kariera.” Realizowany jest przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy YouthSpark.

Podwójnym sukcesem uczennic Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy zakończył się XI Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej Szydłów 2015. Po występach, które odbyły się 6 listopada 2015 r. w Szkole Podstawowej w Szydłowie jury w kategorii solistów postanowiło przyznać pierwsze miejsce Dominice Hebda z kl. IIIA, a drugie Natalii Przybyła z kl. IIIC. Wręczenie nagród odbyło się 11 listopada 2015 r. w Kościele MBNP w Szydłowie. Dominika wykonała piosenkę z repertuaru Ireny Santor "Powrócisz tu", a Natalia zaśpiewała "Miasto" z filmu "Miasto 44". Szkołę reprezentował również Mateusz Łuszczyński z kl. IIA. Uczniów przygotował nauczyciel muzyki Dariusz Głowacki.

W dniu 5.11.2015 r. uczniowie klasy III a wraz z opiekunami p. Katarzyną Cekus i p. Małgorzatą Burkin uczestniczyli w IV edycji Festiwalu Smaków , który odbył się w ZSP nr 4 w Bełchatowie.
Uczniowie wzięli udział w interaktywnych lekcjach otwartych na temat zdrowego żywienia , walki z otyłością ,wpływu cywilizacji na organizm młodego człowieka. Mogli również obejrzeć pokazy fitness oraz prezentację multimedialną „ Dlaczego warto kształcić się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik hotelarstwa? ’’.
W II edycji Turnieju Zespołowego dla gimnazjalistów „ Żyj zdrowo” nasi uczniowie – Wiktoria Jakubczyk i Wróbel zajęli V miejsce.
W czasie trwania Festiwalu można było obejrzeć prezentacje stoisk firm gastronomicznych i instytucji wspomagających zdrowe odżywianie i aktywny styl życia oraz degustować smaczne potrawy regionalne
.

Spotkanie gimnazjalistów z gośćmi z Europy
10 listopada 2015r. Stowarzyszenie Rozprzanie.pl wraz z nauczycielem języka angielskiego p. Eweliną Podogrocką zorganizowało w naszej szkole spotkanie ze studentkami pochodzącymi z różnych krajów europejskich, a obecnie kontynuującymi naukę w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Były to panie Nika Kosjlar ze Słowenii, Rabia Dogangönül z Turcji i Natalie Falkowski z Niemiec. Poprowadziły one dla uczniów z klas IIa i IIc oraz członków Szkolnego Koła Europejskiego warsztaty, podczas których zaprezentowały sylwetki swoje i swoich krajów, ich historię, geografię i obyczaje. Młodzież dowiedziała się między innymi jaka jest tradycyjna niemiecka, słoweńska i turecka kuchnia, jakie sporty popularne są w ich państwach oraz kto należy do grona sławnych ludzi. Poznała różne fakty ze świata kultury i popkultury. Panie rekomendowały najciekawsze miejsca turystyczne, a także podzieliły się wrażeniami z pobytu w Polsce. Gimnazjaliści mieli okazję usłyszeć próbkę ich języków narodowych, ale oczywiście językiem komunikacji był angielski. Młodzież miała przygotowanych wiele pytań, więc aktywnie brała udział w warsztatach. Po zakończonych zajęciach goście wpisali się do pamiątkowej księgi obchodów 950-lecia Rozprzy oraz otrzymali materiały promocyjne z Urzędu Gminy Rozprza. Było to pełne wrażeń, wielokulturowe spotkanie, dzięki któremu młodzież uświadomiła sobie, jak ważna jest nauka języków obcych we współczesnym świecie.

10 listopada 2015r. - podsumowanie działań naszej biblioteki w ramach obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych
Październik to czas, kiedy obchodzimy w naszej szkole Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Wśród uczniów naszej szkoły przeprowadzona została ankieta dotycząca czytelnictwa. Ankieterzy podawali tytuły książek, jakie do tej pory zrobiły na nich największe wrażenie. W ten sposób utworzyliśmy listę najciekawszych książek. 
Ponadto przeprowadzony został konkurs literacki pt. „Opowiem wam niesamowitą historię…”. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców. 
Nasze gimnazjum otrzymało podziękowania podpisane przez Minister Edukacji Narodowej panią Joannę Kluzik-Rostkowską za udział w ogólnopolskim konkursie „Książki Naszych Marzeń”. W wyniku starań społeczności naszej szkoły powstała lista 50 książek, które chcielibyśmy pozyskać do naszej biblioteki szkolnej. Uczniowie klasy IIId oraz kilku uczniów z klas drugich nakręcili króciutki film, który wysłaliśmy na konkurs. I choć tym razem nie udało się nam wygrać, mamy nadzieję, że będziemy mieli możliwość wzięcia udziału w następnych reedycjach tego konkursu.

18 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Tryb. odbyło się podsumowanie XVI Powiatowego Konkursu Literackiego pn. „Kryminał z biblioteką w tle”, w którym uczestniczyli uczniowie naszego gimnazjum: Szymon Banaszczyk z klasy IIIa i Damian Oleś z klasy Id pod opieką p. Anny Sidoruk. Jak podkreślił przedstawiciel jury pan Witold Stawski, prace konkursowe były bardzo różnorodne, wszystkie świadczyły o niezwykłej wyobraźni, ale też o bogactwie językowym ich autorów. Tym bardziej jest nam miło, że opowiadanie Szymona Banaszczyka zostało wyróżnione. Jury przyznało mu III nagrodę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i pamiątkowe książki, a ich opiekunowie – podziękowania za włączenie się w promocję języka polskiego i wspieranie młodych talentów.

6 grudnia - Mikołajkowe spotkanie
Mikołajkowym prezentem od naszego gimnazjum dla Rozprzan było przedstawienie pt. „Baśń o rozprzańskim trzewiczku”. Po raz kolejny uczniowie klasy IIId pod kierunkiem pań Anny Sidoruk i Jolanty Herman wystąpili, najpierw 3 grudnia dla uczniów szkół podstawowych w Milejowie i Nowej Wsi, a w niedzielę – dla mieszkańców Rozprzy i okolic. Gościliśmy również byłych nauczycieli i pracowników oświaty w Rozprzy. Z dedykacją dla nich Weronika Adamek – absolwentka naszej szkoły wykonała kilka polskich piosenek. Po występach czekał na wszystkich słodki poczęstunek. Mogliśmy również podziwiać wystawę ozdób świątecznych własnoręcznie wykonanych przez naszych utalentowanych gimnazjalistów.

Pomoc dla zwierząt ze schroniska
Kolejny raz w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy odbyła się zbiórka darów dla Piotrkowskiego Schroniska dla Zwierząt. Do akcji na terenie szkoły włączyły się wszystkie klasy. Nad całością akcji w tym roku szkolnym czuwała klasa II d, wraz z wychowawcą panią Anitą Kabzińską. Gimnazjalistom udało się zgromadzić 128 kg różnego typu karmy. Uczniowie wykonali również dwie wspaniałe budy dla psów. Budy podarowali Amelia Pomykała i Martyna Owczarek oraz Natalia i Paulina Lasek. 
W dniu 21 grudnia uczniowie zawieźli zgromadzone dary do piotrkowskiego schroniska.

Konkurs Kolęd i Pastorałek’2015 w Gimnazjum w Rozprzy
„Hej kolęda, kolęda” – pod takim tytułem odbył się Konkurs Kolęd i Patorałek’2015. Wspólne śpiewanie kolęd jednoczy ludzi 
i wzmacnia więzi. To jedna z piękniejszych polskich tradycji i warto ją kultywować. Wszystkie klasy wykazały się ogromną pomysłowością i włożyły dużo wysiłku w przygotowanie wybranych przez siebie utworów. Oprócz śpiewu były odpowiednie przebrania, rekwizyty, choreografia. Wszystkie klasy zostały nagrodzone: były dyplomy statuetki i słodycze. Jury konkursowe pod kierunkiem pani Anny Szulc przyznało:
I miejsce – klasa IIIa (wych.: K. Cekus)
II miejsce – klasa IIc (wych.: E. Podogrocka)
III miejsce – klasa IIa (wych.: I. Jarosz)
Wyróżnienia: klasa IIId (wych.: J. Herman, klasa Ia (wych.: E. Sabaturska-Polok, klasa IIb (wych.: M. Marcinkowska
Poza konkursem wystąpił zespół Belfer Band, który otrzymał dyplom za najlepszy debiut roku 2015.Po raz pierwszy gimnazjaliści zobaczyli i usłyszeli swoich nauczycieli w innej i nieoczekiwanej dla nich roli, co wywołało wielkie poruszenie i aprobatę wszystkich uczniów.

Wojewódzkie podsumowanie Roku 2015 Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych
W dniu 19 grudnia 2015 roku w siedzibie Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Łodzi odbyło się Podsumowanie Roku Sportowo-Turystycznego 2015, w trakcie którego wręczono puchary i wyróżnienia dla 10 najlepszych sportowców LZS Województwa Łódzkiego, najlepszych trenerów oraz najlepszych ogniw LZS z terenu województwa. Gminę Rozprza reprezentowali Bernard Matyszewski - dyrektor Gimnazjum w Rozprzy, Justyna Kaniewska - dyrektor Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi oraz Dorota Jakubek - nauczyciel wychowania fizycznego ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi. Tradycyjnie, bardzo dobre wyniki osiągnęła gmina Rozprza. W punktacji najlepszych rad miejsko-gminnych Rozprzy przypadło III miejsce . W kategorii najlepszych szkół gimnazjalnych Gimnazjum w Rozprzy zajęło I miejsce, a Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi została sklasyfikowana na II miejscu we współzawodnictwie turystycznym.

10 stycznia 2016r – Koncert Kolęd i Pastorałek
Kolędowanie to jeden z piękniejszych polskich zwyczajów. Wspólny śpiew zbliża ludzi, pobudza naszą wrażliwość, powoduje, że stajemy się sobie bliżsi i lepsi. Takie śpiewanie kolęd i pastorałek miało miejsce w naszym gimnazjum w niedzielę 10 stycznia. Specjalnymi gośćmi były „Skarby Maryi” – schola dziecięca z parafii św. App. Piotra i Pawła w Częstochowie prowadzona przez ks. Łukasza Dybowskiego. W programie naszego gimnazjum wystąpiły klasy: IIb z panią Arletą Prubą, IIa, IIc i IIIa wraz z wychowawcami oraz szkolna wokalistka Dominika Hebda. Byli również kolędnicy. Nie mogło zabraknąć zespołu Belfer Band. Publiczność z entuzjazmem oklaskiwała wszystkich wykonawców. Ten wieczór kolędowy na długo zostanie jeszcze w naszej pamięci.

Dominika Hebda z klasy IIIA zajęła trzecie miejsce w kategorii solistów w XV Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, który odbył się 15 stycznia 2016 r. w Gimnazjum w Szydłowie. Naszą szkołę reprezentowały również: Natalia Przybyła z klasy IIIC i Karolina Meszczyk z kl. IIA. Swoje umiejętności, Dominika udowodniła również podczas I Konkursu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w sobotę 16 stycznia 2016 r. w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy. "Kolędą o ludzki zrozumieniu" wyśpiewała pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Gratulujemy sukcesów.

Dnia 8 marca 2016 roku uczniowie naszej szkoły Kornel Fugat z klasy IID, Bartosz Olczyk z klasy IIB, Wiktoria Kowalska z klasy IIID i Olga Leśniewska z klasy IIIB pod opieką p. A. Huryk uczestniczyli w Międzygimnazjalnym Konkursie Języka Angielskiego w Gimnazjum im. S. Małachowskiego w Moszczenicy.
W konkursie wzięło udział 11 szkół z Brzozy, Moszczenicy, Przygłowa, Rozprzy, Srocka, Wodzina, Woli Krzysztoporskiej i czterech gimnazjów z Piotrkowa Trybunalskiego (Nr 2, Nr 3, Nr 4 oraz Nr 5) – w sumie 40 uczniów. Test obejmował zadania zamknięte i otwarte, parafrazowanie oraz tłumaczenie fragmentów zdań oraz uzupełnianie tekstu właściwymi wyrazami. Sprawdzał ogólne umiejętności posługiwania się językiem angielskim.
Cieszymy się, że dwóch naszych uczniów, tj. Kornel Fugat i Bartosz Olczyk zajęli odpowiednio pierwsze i drugie miejsce w kategorii klas drugich. Uczniowie ci otrzymali wartościowe nagrody ufundowane przez sponsora konkursu – firmę Kaufland.

W ostatnią sobotę, 12 marca 2016r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy przeprowadzona została kolejna, coroczna edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego i Niemieckiego organizowanego już po raz ósmy przez Aleksandrę Huryk - nauczyciela języka angielskiego i Blankę Zarembę - nauczyciela języka niemieckiego. Już trzeci rok patronat nad konkursem sprawuje Starostwo Powiatowe, które jest głównym sponsorem nagród dla zwycięzców.
Do konkursu zgłosiło się aż 12 szkół gimnazjalnych powiatu piotrkowskiego z: Rozprzy, Czarnocina, Gomulina, Gorzkowic, Moszczenicy, Niechcic, Przygłowa, Srocka, Sulejowa, Tomawy, Woli Krzysztoporskiej i Wolborza. 70 uczniów rozwiązywało testy gramatyczno-leksykalne na dwóch poziomach.
Najlepsi w konkursie okazali się 
z języka angielskiego na poziomie klas pierwszych:
I miejsce – Kacper Utz, Moszczenica, II miejsce – Michał Osuch, Rozprza, III miejsce – Zuzanna Leśniewska, Sulejów, IV miejsce – Miłosz Andrzejczak, Rozprza, V miejsce – Mateusz Smejda, Wolbórz
z języka angielskiego na poziomie klas drugich:
I miejsce – Bartosz Olczyk, Rozprza, II miejsce – Julia Lisman, Wolbórz, III miejsce – Dawid Burda, Moszczenica, IV miejsce – Patrycja Hamczyk, Rozprza, V miejsce – Inga Smejda, Wolbórz
z języka niemieckiego na poziomie klas pierwszych:
I miejsce – Natalia Clapa, Wolbórz, II miejsce – Dawid Leśniewski, Rozprza, III miejsce – Szymon Kauc, Gomulin, IV miejsce – Jakub Mastalerz, Przygłów,
V miejsce – Wiktoria Nowakowska, Tomawa
z języka niemieckiego na poziomie klas drugich:
I miejsce – Wojciech Czernik, Czarnocin,II miejsce – Julia Rogalska, Rozprza, III miejsce –Patrycja Księżnik, Tomawa, IV miejsce – Dominika Glejzer, Wolbórz, V miejsce – Weronika Jędruszek, Tomawa
Uczniowie ci otrzymali wartościowe nagrody, ufundowane przez Starostwo Powiatowe oraz przez Radę Rodziców w postaci słowników, podręczników do gramatyki, repetytoriów, readersów oraz kursów językowych na CD. Ponadto każdy uczestnik konkursu oraz przybyli opiekunowie dostali pamiątkowe dyplomy.

Dnia 11. marca 2016r. uczniowie naszej szkoły Kornel Fugat z kl. IId, Julia Rogalska z kl. IIb oraz Karolina Wojciechowska z kl. IIIb pod opieką p. Izabeli Jarosz uczestniczyli w III Konkursie Translatorskim zorganizowanym przez ZSP Kleszczowie.
W konkursie wzięło udział prawie 60 uczniów z 14 różnych szkół. Uczniowie mieli 90 minut na przetłumaczenie 30 zdań w sześciu wariantach językowych: z polskiego na angielski,
z angielskiego na polski, z angielskiego na niemiecki, z niemieckiego na angielski,
z niemieckiego na polski, z polskiego na niemiecki.
Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom odbyło się 01. kwietnia 2016r. podczas Dni Otwartych w ZSP w Kleszczowie.
Nasza uczennica Karolina Wojciechowska osiągnęła bardzo dobry wynik i otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę rzeczową.

6 kwietnia 2016 r. w naszym gimnzjum obchodziliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W ten szczególny dzień byli z nami pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Łodzi - pan Paweł Kowalski i dr Adam Sitarek oraz zaproszeni goście: Bożena Nagrodzka – sekretarz Gminy Rozprza, Izabela Kawaśniak - przedstawiciel Rady Rodziców i Michał Kardas – wnuk zamordowanego w Twerze w 1940 – Jana Kardasa. 
Po prelekcji pana Pawła Kowskiego na temat zbrodni katyńskiej złożono kwiaty i zapalono znicze pod obeliskiem przy Katyńskim Dębie Pamięci. W ten sposób oddano cześć i honor wszyskim, zamordowanym na rozkaz Stalina przez NKWD, oficerom Wojska Polskiego, Policji, Straży Granicznej i Więziennej. 
Po uroczystym apelu uczniowie klas III uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników IPN. Na spotkaniu zademonstrowano możliwości wykorzystania puzzli. Pomoc edukacyjna składa się z „Mapy historycznej okupowanej Polski (31 XII 1939) z uwzględnieniem wcześniejszych zmian granic w regionie dokonanych w latach 1938-1939”, naniesionej na tradycyjne puzzle (156 elementów) o wymiarach 120 cm x 96 cm oraz 44 kart ze zdjęciami archiwalnymi opatrzonymi komentarzem historycznym, systematyzującym wiedzę o wydarzeniach politycznych w Europie Środkowo-Wschodniej w latach 1938-1939. 
Prezentowane narzędzie dydaktyczne można wykorzystywać na lekcji historii: jako ćwiczenie zapoznające uczniów z mapą historyczną lub jako grę edukacyjną z wykorzystaniem mapy i kart informacyjnych. Pomaga utrwalać materiał oraz kształcić umiejętność orientacji przestrzennej, czytania mapy, ćwiczy spostrzegawczość i pamięć, pomaga poszerzać wiedzę na temat geografii historycznej Polski oraz rozwijać umiejętności niezbędne w pracy zespołowej.

Dnia 25 i 26 kwietnia w gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy odbyło się podsumowanie projektu edukacyjnego klasy IID pod hasłem ,, Z ekologią za pan brat” przygotowanego pod kierunkiem pani Anity Kabzińskiej i Arlety Pruby. Uroczystość połączono z obchodami Światowego Dnia Ziemi. Uczniowie klasy IID wystawili dla publiczności zgromadzonej w auli naszego gimnazjum teatrzyk kukiełkowy pt. ,,Historia pewnej planety” , następnie publiczność wysłuchała kilku wskazówek na temat tego, jak możemy chronić naszą Ziemię przed dalszą dewastacją. Zaprezentowano również bardzo ciekawe prezentacje multimedialne, które pokazały piękno otaczającej przyrody. A na koniec wyjątkowy pokaz mody ECO-fashion. Modelki zaprezentowały się w strojach przygotowanych z folii, agrowłókniny, jednorazowych kubeczków i talerzyków, szarego papieru, worków na śmieci itp. Uczniowie przygotowali również wystawę na korytarzu szkolnym, gdzie mogliśmy zobaczyć ,, nowe życie odpadów”, poczytać o obchodach Dni Ziemi w Polsce i na świecie, obejrzeć zdjęcia z klasowych wycieczek związanych z realizacją projektu a nawet zagrać w ekologiczne warcaby. 26 kwietnia naszą szkołę odwiedzili uczniowie klas piątych i szóstych ze Szkoły Podstawowej z Rozprzy i ze Straszowa. Po obejrzeniu części artystycznej nasi młodsi koledzy mieli możliwość zwiedzenia naszego gimnazjum.

27 kwietnia 2016r. po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole p. Bartłomieja Motylskiego – przedstawiciela Punktu Informacji Europejskiej EUROPE DIRECT z Piotrkowa Trybunalskiego. Uczniowie klasy IIc uczestniczyli w warsztatach europejskich, których tematem był "Proces integracji europejskiej". Celem zajęć było poszerzenie wiedzy z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej i jej krajach członkowskich. Omówiono poszczególne etapy integracji UE, najważniejsze traktaty oraz wartości, które przyświecały powstaniu struktur unijnych. Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymali materiały informacyjne o Unii Europejskiej. Spotkanie zorganizowała p. Ewelina Podogrocka – opiekun Szkolnego Koła Europejskiego.

W piątek 6.05.2016 odbył się XIII Międzygimnazjalny Festiwal Piosenki Europejskiej EUROJEDYNKA organizowany przez Gimnazjum Nr 1 i MOK w Piotrkowie Trybunalskim. W konkurencji solistek Gimnazjum w Rozprzy reprezentowały Dominika Hebda z kl. IIIa i Natalia Przybyła z kl. IIIc. Za wykonanie piosenki "Rise like a phoenix" z repertuaru Conchity Wurst jury przyznało Dominice wyróżnienie. To kolejny sukces po dwóch trzecich miejscach na XV Przeglądzie Piosenki Anny Jantar i Bogusława Meca w Woli Krzysztoporskiej i Powiatowym Przeglądzie Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów. Gratulujemy. Wokalistki przygotował Dariusz Głowacki

AKADEMIA Z OKAZJI ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA
29 kwietnia w naszym gimnazjum odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Po odśpiewaniu hymnu Polski i hymnu Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy uczniowie zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, przypomnieli tło historyczne wydarzeń z dnia 3 maja 1791 roku, wyjaśnili , dlaczego 3 maja jest świętem narodowym Polski. Została również pokazana prezentacja multimedialna prezentująca najwybitniejsze postacie tamtych czasów – Ignacego Potockiego, Stanisława Małachowskiego, Stanisława Staszica, Hugo Kołłątaja oraz dzieła sztuki ukazujące momenty uchwalania konstytucji, np. obraz Jana Matejki.
Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez młodzież. Program uroczystości został przygotowany przez uczniów klasy II c i II d gimnazjum pod opieką Małgorzaty Święconek i Katarzyny Pawłowskiej. Autorem dekoracji była p. Agnieszka Staniaszek.

Gimnazjaliści z Rozprzy wśród najlepszych w kraju.
Prawdziwa nagroda dla zwycięzców to uratowanie komuś życia. Jest to rzecz bezcenna. Wyśmienicie rywalizując podczas Turnieju udowodniliście, że jesteście w stanie to zrobić - tymi słowami p. Julian Golak, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego XIV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy „Pierwsza Pomoc” gratulował uczniom Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy w składzie: Amelia Pomykała kl. I, Martyna Owczarek kl. I, Jakub Pielużek kl. II, Bartłomiej Krasoń kl. III. Uczniów do konkursu przygotowała p. Anna Szulc - nauczyciel Edukacji dla Bezpieczeństwa. Podczas turnieju uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych sprawdzali swoje umiejętności z zakresu ratowania ludzkiego życia. Do Nowej Rudy przyjechały reprezentacje aż 68 szkół z całej Polski. Pobity został tym samym ubiegłoroczny frekwencyjny rekord, kiedy to w Turnieju wzięło udział 67 reprezentacji.
Czteroosobowe drużyny zostały podzielone na dwie kategorie: gimnazjalną i ponadgimnazjalną. Rywalizacja odbywała się w części teoretycznej (test pisemny) oraz praktycznej, podczas której Komisja Konkursowa sprawdzała umiejętność ratowania ludzkiego życia. W przerwie odbył się pokaz ratownictwa drogowego przygotowany przez Państwową Straż Pożarną z Nowej Rudy oraz Pogotowie Ratunkowe z Kłodzka i Świdnicy.
W kategorii szkół gimnazjalnych wygrała drużyna z Publicznego Gimnazjum w Marcinowicach przed Gimnazjum nr 12 w Poznaniu i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy. Wśród szkół ponadgimnazjalnych najlepsza okazała się reprezentacja szkoły z III Liceum Ogólnokształcącego w Bełchatowie. Drugie miejsce zajęło ZSP Kleszczów, a trzecie ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubania.

Dnia 1 czerwca 2016 r. w naszym Gimnazjum został zaprezentowany projekt edukacyjny klasy IIE "UK SYMBOLS – SYMBOLE ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA". Projekt miał na celu nie tylko poszerzenie ogólnej wiedzy uczniów na temat krajów Zjednoczonego Królestwa, ale również zaprezentowanie takich jego elementów kulturowych, jak film, muzyka czy też kuchnia, jak również przybliżenie mniej znanych faktów i postaci, które są symbolami Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej,
Na projekt składało się pięć osobnych prezentacji w języku angielskim (z polskim tłumaczeniem) dotyczących każdego z krajów UK, przygotowanych w programach Prezi i PowerPoint, jak również cztery filmiki nakręcone przez uczniów: 1. Five O’clock - Jak prawidłowo należy zaparzać herbatę?, 2. Sherlock Holmes – Przygody słynnego detektywa, 3. The Beatles – Największe przeboje grupy, 4. James Bond – Agent 007. Wersje dialogowe do filmów uczniowie nagrali w języku angielskim, a dla widzów przygotowano napisy w języku polskim. Każdy z filmików poprzedzał wstęp, który uczniowie zaprezentowali ‘na żywo’.
Prezentacja spotkała się z dobrym przyjęciem ze strony gimnazjalistów. Wzięli oni aktywny udział w końcowym quizie, który miał za zadanie utrwalić wiedzę zaprezentowaną podczas programu, a ci, którzy podali prawidłową odpowiedź, nagradzani byli muffinkami, specjalnie przygotowanymi na tę okazję przez uczniów klasy IIE.
Prezentacji towarzyszy wystawa plakatów oraz lalek w strojach typowych dla czterech krajów członkowskich UK. Można tam również obejrzeć nawiązującą do projektu fotoksiążkę, która przekazana zostanie do biblioteki gimnazjum.
Prezentacja była efektem kilkumiesięcznej pracy zespołowej. Każdy uczeń klasy IIE miał w niej swój wkład, a opiekunem projektu była Aleksandra Huryk, nauczyciel języka angielskiego.

Dnia 7 czerwca w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy miało miejsce spotkanie z pisarką panią Jolantą Horodecką – Wieczorek. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy Ia wraz z wychowawcą panią Wiesławą Pisarek oraz paniami Elżbietą Sabaturską-Polok i Anną Sidoruk. Pani Horodecka-Wieczorek jest autorką ponad 160 bajek, poematów, a także opowiadań i powieści fantastycznych. Wszystkie bajki Jolanty Horodeckiej-Wieczorek opatrzone są emblematem „Bez przemocy”. Autorka otrzymała Nagrodę Specjalną Ministra Kultury za bogaty edukacyjny dorobek w dziedzinie literatury dziecięcej (2005) oraz medal prezydenta miasta Piotrkowa Trybunalskiego za krzewienie kultury polskiej i promowanie miasta, również poza granicami kraju. (2006). W 2007 roku była nominowana do tytułu „Niezwykłej Polki”. Jolanta Horodecka-Wieczorek jest członkiem Stowarzyszenia Autorów Polskich, Dziennikarzy i Tłumaczy APAJTE z siedzibą w Paryżu.
Podczas spotkania pisarka opowiadała o swoich książkach, a także o swojej pasji, jaką jest kosmos i związane z nim najnowsze odkrycia, przeczytała również fragmenty swoich utworów. Podkreśliła, że każdy człowiek ma jakiś dar. Ważną rzeczą jest, by go w sobie odkryć i rozwijać. 

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM
Pod takim w dniu 10 czerwca przebiegła Ogólnopolska Akcja, w której wzięli udział dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy wraz z zaproszonymi gośćmi: panią Izabelą Kwaśniak – Dyrektorem Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozprzy oraz paniami Marleną Zygier i Izabelą Miazek, które reprezentowały Miejską Bibliotekę Publiczną w Piotrkowie Tryb.
Akcja zaczęła się punktualnie o godzinie 10.00 od cichego czytania przyniesionych przez wszystkich uczestników książek. Wysłuchaliśmy również sentencji dotyczących czytania znanych pisarzy. Ponadto zostały podsumowane konkursy szkolne: na najbardziej zabawne zdjęcie oraz hasło promujące czytanie książek. Następnym punktem programu był przemarsz z transparentami ulicami naszej miejscowości oraz wypisywanie kolorową kredą na boisku szkolnym tytułów swoich ulubionych książek. Głównym celem akcji była promocja czytania książek wśród uczniów i inicjowanie mody na czytanie.
W akcji wzięło udział 293 uczniów ( 87%) oraz zaproszeni goście, nauczyciele i dyrekcja naszego gimnazjum. Ogółem: 329 osób.

W dniach 05.-10.06.2016 dziewiętnastu uczniów naszego gimnazjum wzięło udział w wycieczce do Berlina, zorganizowanej w ramach projektu edukacyjno- językowego pod hasłem ,, Rola dziennikarza we współczesnym świecie” we współpracy z Europejskim Centrum Młodzieży z Łodzi.
Każdego dnia dzieci miały zaplanowane zajęcia językowe, dziennikarskie oraz zwiedzanie najważniejszych zabytków stolicy Niemiec jak: Alexanderplatz, Rotes Rathaus, Muzeum Pergamonu, Humboldt Universitaet, Berliner Dom, aleja ,,Unter den Linden”, pomnik upamiętniający zagładę Żydów, pozostałości Muru Berlińskiego czy Wieżę Telewizyjną.
Pilot wycieczki przeprowadzała codziennie po obiadokolacji 45.minutowe lekcje językowo- kulturoznawcze, uczniowie mieli do dyspozycji zeszyty ćwiczeń przygotowane przez ECM.
Wielką atrakcją okazała się dla uczniów wizyta w gimnazjum niemieckim. Pani Dyrektor oraz młodzież ucząca się w tej szkole podjęli nas bardzo serdecznie. Uczniowie pracowali w grupach polsko- niemieckich, opracowując uprzednio wybrane tematy, a następnie prezentowali wszystko na forum szkoły. .
Tworzenie stron WWW - Kreator stron internetowych